петък, май 10, 2024
HomeMotorsportsNASCAR Финикс: Първа победа за Чейс Брискоу след тесен финал

NASCAR Финикс: Първа победа за Чейс Брискоу след тесен финал

Младокът от Stewart/Haas Чейс Брискоу, който беше най-добрият новобранец през 2021 г., спечели първата си победа за Купата в тристранна битка във Финикс и влезе в историята

Сериите за купа NASCAR вече имат 200 пилоти, които са спечелили поне едно състезание в историята им, писана от 1949 г. насам. Трима кандидати се класираха за първата си победа в Купата в последните етапи на Ruoff Mortgage 500 във Финикс в неделя. Те също финишираха на първите три места, но поради естеството си само един от тях взе първата победа.

Чейс Брискоу зад волана на Stewart/Haas Ford № 14 изпревари Рос Частейн (Trackhouse-Chevrolet) и Тайлър Редик (Childress-Chevrolet) в напрегнатите финални етапи. Докато Частейн и Редик все още трябва да чакат за първата си победа в Купата, Брискоу вече я спечели в началото на втория си сезон. През 2021 г. той е новобранецът с най-много точки. Сега той е 200-ият носител на Купа в историята.

„Това е невероятно. Плаках по време на последната обиколка“, каза Брискоу, който все още беше видимо разстроен по време на интервюто с победителя. В дебютантския си сезон през 2021 г. Брискоу вече беше много близо до първата си победа в домашното си състезание на пистата Индианаполис. Сега той го направи на овала във Финикс с дължина една миля.

Победата на 27-годишния пилот на Stewart/Haas означава, че има четирима различни победители в първите четири състезания за точки в ерата на Next Gen: Остин Киндрик, Кайл Ларсън, Алекс Боуман и само Чейс Брискоу. Победата означава също, че Хендрик Моторспортс пропусна шанса за победа на Западното крайбрежие (победи във Фонтана, Лас Вегас и Финикс).

Кайл Ларсън, който преди малко повече от четири месеца спечели титлата на NASCAR за 2021 г. във Финикс, този път беше един от тези, които бяха преместени в задната част на решетката. След приключването на техническия преглед (в събота) все още се работеше по Chevrolet Camaro с номер 5. Същото важи и за Wood-Ford на Харисън Бъртън. В същото време Рики Стенхаус трябваше да отиде в задната част на стартовата решетка, защото двигателят на неговия Chevrolet JTG трябваше да бъде сменен.

На старта лидерът в класирането Райън Блейни (Penske-Ford) диктуваше темпото. В същото време Кайл Буш (Gibbs-Toyota), който стартира от P11, пръв пресече щедро зловещия завой на старта/финала и по този начин натрупа няколко позиции в началото. Малко след това обаче те отново бяха загубени, тъй като Кайл Буш трудно се справи със старта след първия питстоп.

Етапни победи за Байрон и Блейни – почти никакви инциденти

Кайл Буш не беше единственият, който имаше проблеми по време на първия питстоп. И лидерът Райън Блейни, и преследвачът Дени Хамлин (Gibbs-Toyota) получиха „светкавици“. Така Джоуи Логано (Penske-Ford) поведе при първия рестарт, но веднага загуби първото място от Чейс Брискоу, който беше в страхотна форма.

Но не Брискоу спечели победата в Етап 1, а Уилям Байрън (Hendrick-Chevrolet), който скъси „доглега“ при втория рестарт по подобен радикален начин, както направи Кайл Буш в началото на състезанието. Причината за жълтия цвят беше загуба на колело и катастрофа на Кори Ладжой (Spire-Chevrolet). Докато Байрон спечели първия сегмент на състезанието, Бриско видя флага на първия етап на второ място, а Чейс Елиът (Hendrick-Chevrolet) – на трето.

Благодарение на стратегията Райън Блейни отново бе начело в началото на етап 2, въпреки че бе изтърпял наказанието си за превишена скорост в етап 1. Въпреки това той не бе излязъл в бокса по време на първия предупредителен сигнал в етапа. И тъй като единственият жълт цвят във втория етап (завъртането на Кристофър Бел) беше в негова полза, Блейни компенсира неудобството от наказанието си. От този момент нататък той се върна в същия ритъм като останалата част от водещата група.

А Блейни всъщност успя да спечели втория сегмент на състезанието. Елиът беше втори, а Кевин Харвик (Stewart/Haas-Ford) – трети. Въпреки че до този момент имаше само два инцидента, това трябваше да се промени в последния състезателен сегмент.

Труекс катастрофира, Джоунс катастрофира и Елиът се завъртя

Чейс Елиът излезе от питлейна като лидер, но нещата не вървяха добре дълго без жълт цвят в Етап 3. Мартин Труекс младши (Gibbs-Toyota) се блъсна в стената в завой 2, след което автомобилът спря от другата страна на пистата. Причината за катастрофата е пробойна в предната дясна част на автомобила. „Не е имало съобщение. Гумата просто избухна в лицето ми“, каза Трюкс младши.

На шестия рестарт за деня като цяло Чейс Брискоу нанесе удар, като изненада водача Елиът и си върна лидерството, което за кратко имаше в Етап 1. Брискоу уверено навърташе обиколка след обиколка и устояваше на натиска на Елиът. Малко преди края обаче се появи още един жълт. Както и преди седмица в Лас Вегас, това беше предизвикано от катастрофата на Ерик Джоунс.

Това доведе до последно спиране в бокса при жълт цвят. По време на това спиране екипажът на Стюарт/Хаас с автомобил номер 14 бързо довърши своя пилот. На излизане от питлейна двойната преднина на Stewart/Haas дори беше записана, защото съотборникът на Брискоу Кевин Харвик се върна на пистата на второ място. От друга страна, Елиът загуби няколко позиции с бавно спиране.

При рестартирането двамата съотборници от Stewart/Haas искаха да решат двубоя за лидерството помежду си, но не разчитаха на Рос Частейн. Шофьорът на пистата се намеси и веднага отне втората позиция на Харвик. Брискоу успя да се задържи начело, но беше подложен на натиск.

Но тъй като впоследствие Частейн беше преследван и накрая изпреварен от Тайлър Редик, той трябваше да се въздържи от сериозна атака срещу лидера. Вместо това Редик се настани на втора позиция и се подготви да затрудни Брискоу. Но девет обиколки преди края се появи нов жълт цвят. В този случай това беше завъртане на Чейс Елиът.

Тристранна битка за първа победа в Купата: Брискоу пред Частейн и Редик

Най-малко във водещата група нямаше нужда от още един питстоп. Така Брискоу поведе полето при последния рестарт и имаше Редик от външната страна до себе си. Оставаха три обиколки. За Брискоу, Редик, както и за Частейн, който се криеше на втора редица, ставаше въпрос за първата победа в Купата.

Бриско се справи отлично с рестартирането и се откъсна директно. Частейн изпревари Редик, но това не беше достатъчно, за да настигне Брискоу. В крайна сметка Брискоу спечели с 0,7 секунди пред Частейн, който на финала изпревари Редик само с 0,016 секунди.

Рян Блейни, след като спечели полпозишън и дълго време водеше, в крайна сметка завърши „само“ четвърти. Той загуби няколко позиции по време на предпоследния питстоп. Пети е Кърт Буш (23XI-Toyota), следван от специалиста от Финикс Кевин Харвик.

Във Финикс Харвик завърши в топ 10 за 18-и пореден път (!) с Р6. По този начин той постави рекорд на NASCAR, който преди това се държеше от седемкратните шампиони Ричард Пети и Дейл Ърнхард (18 последователни класирания в топ 10 на пистата в Норт Уилксбъро).

Във Финикс топ 10 допълниха Кайл Буш, Джоуи Логано, Даниел Суарес (Trackhouse Chevrolet) и Крис Бюшър (RFK-Ford). В същото време пилотът на Stewart/Haas Арик Алмирола за първи път през този сезон не успя да влезе в топ 10 – 12 място след Чейс Елиът.

А Кайл Ларсън? Защитаващият титлата си шампион, който стартира от края на състезателното поле, бързо влезе в топ 10, дори за известно време се движеше в топ 5, но отпадна в последния сегмент на състезанието с повреда в двигателя. „За съжаление се счупи пружина на клапана“, каза Ларсън.
Следваща спирка: Нов овал в Атланта

Състезанието продължава следващата неделя на наскоро основно реконструираната писта Атланта Мотор Спийдуей. Той все още е овал с дължина 1,5 мили. Но тъй като наклоните в завоите са увеличени до 28 градуса, пакетът с двигател с мощност 670 к.с. няма да бъде използван през следващия уикенд. Вместо това ще се използва пакетът с 510 к.с., който преди това е бил предназначен изключително за суперскоростни писти.