неделя, май 19, 2024
HomeMotorsportsNASCAR Лас Вегас: Алекс Боумън се отърсва от прахта в бурно състезание

NASCAR Лас Вегас: Алекс Боумън се отърсва от прахта в бурно състезание

Двамата пилоти на Gibbs изглеждаха готови да решат победата в Лас Вегас помежду си, но късен жълт цвят постави Хендрик в позиция: Алекс Боумън печели пред Кайл Ларсън

Първото състезание на новото поколение автомобили на NASCAR (Gen7 или Next-Gen) на овал с дължина 1,5 мили показа някои вълнуващи състезания в неделя, въпреки че често се проваляха. Алекс Боумън (Hendrick-Chevrolet) спечели състезанието Pennzoil 400 на пистата Лас Вегас Мотор Спийдуей след дванадесет жълти фази, включително извънредно време. Дълго време обаче той не изглеждаше като кандидат за победа.

Три обиколки преди края Кайл Буш (Gibbs-Toyota) имаше най-добрия шанс. Той стартира от задната част на полето, но успя да задържи съотборника си Мартин Трюкс младши на разстояние в последната част на състезанието и изглеждаше, че ще спечели втората си домашна победа. Но нещата се развиват по различен начин.

В последния предупредителен период, който изискваше овъртайм, шефът на екипажа на Буш Бен Бешор избра четири свежи гуми. Триото на Хендрик Кайл Ларсън, Алекс Боумън и Уилям Байрън получи само по две свежи гуми и по този начин изпревари Буш. При последния рестарт Ларсън поведе, но загуби първото място след близък отборен двубой с Боумън, който в крайна сметка спечели победата.

„Автомобилът всъщност беше бърз през целия ден, но така и не успяхме да се справим с позицията на пистата“, каза Боумън, който след две неуспешни представяния в Дайтона и Фонтана (P24 и P25), сега направи своя сезон 2022 с първата си победа за сезона.

Кайл Буш отпадна в задната част на полето, след като катастрофира с Gibbs Toyota в тренировките в събота, а Тайлър Редик (Childress-Chevrolet), Даниел Хемрик (Kaulig-Chevrolet) и Коул Къстър (Stewart/Haas-Ford) отпаднаха в задната част на полето след направените модификации на техните автомобили.

Докато местният герой Кайл Буш трябваше да стартира от задната част на стартовата решетка, един от тримата му съотборници от екипа на Гибс стартира от полпозишън за първи път в състезание за Купата: Кристофър Бел. В първия сегмент на състезанието (етап 1) директно бяха показани четири жълти светлини, една от които беше планирана, а останалите три бяха заради завъртания.

Етапни победи за Боумън и Частейн – много инциденти

В повечето случаи завъртанията се случиха малко след рестартирането на групата и включваха Джъстин Хейли (Kaulig Chevrolet), Коул Къстър и Тайлър Редик, които стартираха отзад. Кайл Буш също имаше проблеми, когато Хейли се завъртя. Победата в Етап 1 спечели Алекс Боумън, пред съотборника си от Hendrick Уилям Байрон и Рос Частейн (Trackhouse-Chevrolet).

В Етап 2 турбуленцията продължи. Майкъл Макдауъл (Front Row Ford) не смени гумите си по време на предупредителния етап. Това имаше косвени последици. Малко след рестарта той излезе от пистата в дуел с Ерик Джоунс (Petty/GMS-Chevrolet). Макдауъл застигна Чейс Брискоу (Stewart/Haas-Ford), който на свой ред застигна Даниел Суарес (Trackhouse-Chevrolet). Потърпевш беше Суарес, който се блъсна в стената на старт/финалната линия като невинен участник.

Катастрофата на Суарес предизвика първия от четирите предупредителни периода в Етап 2. Останалите предупреждения в този втори сегмент бяха заради катастрофа на Брад Кеселовски (RFK-Ford), която извади Райън Блейни (Penske-Ford) от състезанието, едновременни катастрофи на Остин Киндрик (Penske-Ford) и Чейс Брискоу и накрая завъртане на Кристофър Бел, който се класира на второ място. Победата в Етап 2 спечели Рос Частейн, пред съотборниците си от Хендрик Чейс Елиът и Кайл Ларсън.

Дуел на отбора на Таки Гибс – и още един жълт

Както бурни и богати на инциденти бяха първите два състезателни сегмента, последният сегмент дълго време беше спокоен. Въпреки че това беше най-дългият от трите състезателни сегмента със 102 планирани обиколки, първоначално имаше само една жълта фаза. Причината беше, че Дени Хамлин разглоби секвенциалната скоростна кутия на своята Toyota на Gibbs.

В резултат на това двама от съотборниците на Хамлин в екипа на Gibbs сякаш решиха победата помежду си: Кайл Буш, който бе започнал състезанието от края на полето, и Мартин Труекс младши.Буш водеше, но 20 обиколки преди края Труекс младши беше директно в неговия поток. 16 обиколки преди края на състезанието Трюкс младши се изравни с него, но не успя да го изпревари. Три обиколки по-късно той се измъкна, но Буш му отвърна.

Кайл Буш, шампионът на NASCAR за 2015 и 2019 г., който е родом от Лас Вегас, вече изглеждаше, че е на път да постигне втората си домашна победа от задната част на полето, след като го направи само веднъж през 2009 г. След това обаче имаше още един жълт цвят три обиколки преди края. Причината беше катастрофата на Ерик Джоунс на старта и финала, в която участваше и Буба Уолъс (23XI-Toyota).

Алекс Боумън победи Кайл Ларсън в извънредно време

Така че отново се отправихме към боксовете. А по време на последния питстоп Кайл Ларсън излезе начело, защото бяха сменени само две гуми. В началото на състезанието миналогодишният шампион претърпя две неуспешни стъпки и всеки път трябваше да си пробива път обратно към челото.

В Етап 1 Ларсън трябваше да направи непланирано спиране в бокса заради вибрации. В етап 3 той получи наказание за превишена скорост, но имаше късмет, че успя да го изкупи по време на жълтата фаза на Хамлин, която беше благоприятна за него. Така че Ларсън трябваше да отиде „само“ до края на водещата обиколка за предпоследния рестарт. На зелено той щеше да загуби една обиколка.

Решението бе взето в извънредното време с две обиколки. При рестартирането Ларсън поведе по външната лента, а зад него се движеше Уилям Байрън. Алекс Боумън поведе по вътрешната лента, а зад него се движеше Кайл Буш. И Боумън успя да се изравни с Ларсън след една обиколка и да го изпревари малко по-късно. Така че именно той изтупа праха от победата в Лас Вегас.

Larson все още е P2 след двойното си възстановяване. Трети се класира Рос Частейн, който настигна злополучния Кайл Буш (4-и), както и Уилям Байрън (5-и). Шестият Арик Алмирола (Stewart/Haas-Ford) също финишира в топ 10 в третото състезание за сезона, като по този начин оттеглящият се в края на сезона пилот стана единственият, който винаги е финиширал в топ 10 досега през 2022 г.

Тазгодишното издание на West Coast Swing ще завърши следващата неделя със състезание на едномилния овал във Финикс, който след това ще бъде домакин на финала на сезона за трета поредна година с четири състезания за титлата през ноември.