петък, май 10, 2024
HomeMotorsportsMotoGP Phillip Island: Тези решения за световния шампионат могат да бъдат взети...

MotoGP Phillip Island: Тези решения за световния шампионат могат да бъдат взети по-рано

Теоритично шест титли могат да бъдат връчени предсрочно през австралийския уикенд на Световния шампионат по мотоциклетизъм през 2022 г. – Ето съответните стартови позиции

През предстоящия уикенд (14-16 октомври) Световният шампионат по мотоциклетизъм с класовете MotoGP, Moto2 и Moto3 ще проведе първото си Гран при на Австралия от три години насам. На пистата за Гран при на Филип Айлънд в неделя шест решения за световния шампионат могат да бъдат взети по-рано. Титлата при пилотите във водещия клас MotoGP обаче не е една от тях.

Докато битката за титлата при пилотите на MotoGP е напрегната – с петима пилоти в рамките на 40 точки един от друг три състезания преди края – титлата при отборите на MotoGP може да се реши на Филип Айлънд. Заводският отбор на Ducati влиза в състезанието с преднина от 75 точки пред заводския отбор на Aprilia. Тъй като в отборното класиране (за разлика от класирането на производителите) резултатите на двамата пилоти от даден отбор се отчитат заедно, след уикенда в Австралия все още има 90 точки за разпределяне.

Това означава, че ако двамата пилоти на Ducati Франческо Баня и Джак Милър заедно спечелят толкова много точки в неделя на Филип Айлънд, че да отдалечат пилотите на Aprilia Алейш Еспаргаро и Маверик Винялес на още 16 или повече точки, отборът на Ducati ще си осигури и отборната титла. В шампионата на производителите, където се отчита само най-добрият индивидуален резултат във всяко състезание, Ducati вече спечели титлата в средата на септември на MotorLand Aragon.

Друга титла, която може да бъде присъдена в началото на уикенда в австралийския премиер клас, е тази на най-добрия новак в MotoGP за годината по отношение на точките. Марко Бежеки (VR46-Ducati), лидер в класирането на новаците, е на път да спечели титлата. Фабио Ди Джанантонио (Gresini-Ducati) вече изостава с 57 точки. Това означава, че дори ако „Диджия“ спечели шест точки повече от „Без“ в неделя, Безеки вече е сигурен за титлата при новаците две състезания преди края на сезона.

А още две титли вече могат да бъдат присъдени в MotoGP в Австралия. Това са състезателят с най-много точки в сателитен отбор и сателитният отбор с най-много точки. В класирането на пилотите от сателитните отбори на MotoGP Енеа Бастианини (Gresini-Ducati) има 29 точки преднина пред Йохан Зарко (Pramac-Ducati). Въпреки това фактът, че решението ще бъде взето още в неделя, ще бъде възможен само ако Бастиани се откъсне от Зарко с още 21 или повече точки. Това означава, че Бастианини ще трябва да спечели състезанието.

В отборното класиране на сателитните отбори на MotoGP нещата са малко по-близки. Тук знаците са обърнати. Pramac-Ducati има 75 точки преднина пред Gresini-Ducati. Ако в неделя двамата пилоти на Pramac Йохан Зарко и Хорхе Мартин разделят още 16 или повече точки от двамата пилоти на Gresini Енеа Бастианини и Фабио Ди Джанантонио, тогава отборът на Pramac вече ще е най-добрият сателитен отбор за годината по отношение на точките в Австралия.

Освен четирите сценария за титлата в клас MotoGP има два сценария за титлата в клас Moto3, които могат да се решат през уикенда в Австралия. Това са титлата при пилотите на Moto3 и отборната титла на Moto3.

В класирането на пилотите в Moto3 Изан Гевара (Aspar-GasGas) има 49 точки преднина пред Денис Фоджа (Leopard-Honda). Това означава, че Гевара е само на две точки от титлата в Световния шампионат. Ако испанецът спечели две или повече точки повече от италианския си съперник на Филип Айлънд, той вече е сигурен за титлата. Това означава също, че ако Гевара спечели състезанието в неделя, той ще стане световен шампион преди време.

В отборното класиране на Moto3 отборът на Aspar с Изан Гевара и Серхио Гарсия има огромна преднина от 130 точки пред отбора на Leopard с Денис Фоджа и Тацуки Сузуки. Шансовете на Aspar да отпразнува победата в отборното класиране са големи още в неделя. За да не се случи това, дуетът на Леопард трябва да спечели повече от 41 точки повече от дуета на Аспар в състезанието.