петък, май 3, 2024
HomeMotorsportsDTM тренировка на Хокенхайм 2022: Ще се включи ли Лука Щолц в...

DTM тренировка на Хокенхайм 2022: Ще се включи ли Лука Щолц в борбата за титлата?

Лука Щолц даде ясното най-бързо време за деня на Хокенхайм в петък – Рене Раст все още трябва да намери време за финала на DTM

Наистина ли Лука Щолц отново чука на вратата на борбата за титлата в DTM през 2022 г.? Немският пилот на HRT Mercedes даде най-добро време за деня на пистата Хокенхайм в петък – 1:37.374 минути, като отдалечи останалите пилоти на около три десети от секундата

С това представяне Pride подчерта и предполагаемата роля на Mercedes-AMG като фаворит. Във втората свободна тренировка в петък следобед колегата му Лукас Ауер осигури двойна преднина за базирания в Афалтербах отбор. Второто най-добро време за деня обаче бе постигнато от пилота на Abt-Audi Келвин ван дер Линде с най-доброто му време за FT1 (1:37.652 минути).

А какво ще кажете за петте кандидати за титлата? Както се очакваше, времената за обиколка в свободните тренировки не са много значими. Но най-постоянно в петък се представи пилотът на Grasser Lamborghini Мирко Бортолоти.

Австро-италианецът завърши трети и в двете тренировки. Ще успее ли отново да обърне хода на събитията в своя полза? В края на краищата Бортолоти знае как се печели на „Хокенхаймринг“. Миналата година той спечели победа в ADAC GT Masters на мотодрома в Баден заедно със заводския пилот на Lamborghini Марко Мапели.

Рене Раст не попадна в топ 10 и в двете тренировки

Auer също може да влезе в двата състезателни дни доволен от второто място в следобеда след осмата позиция в първата сесия. Неговият австрийски сънародник Томас Прейнинг също влезе в топ 10 и в двете тренировки. На обяд пилотът на Порше Бернхард бе втори, а следобед това бе достатъчно за девето място

Подобно на Ауер, лидерът в генералното класиране Шелдън ван дер Линде също успя да подобри резултатите си във втората свободна тренировка. Макар че пилотът на Schubert BMW от Южна Африка завърши едва на 18-о място в FT1, той бе добър пети в следобедните часове. Трикратният шампион в DTM Рене Раст пък не успя да влезе в челната десетка и в двете сесии, заемайки 13-о място.

„Не знам на каква позиция завършихме, но това не беше достатъчно за самата челна позиция. Трябва да се подобрим още малко за утрешния ден. Разбира се, целта трябва да е да сме в челото утре, все още имаме малко работа там“, каза Раст.

„Но като цяло смятам, че се справихме с тестовите задачи, които си поставихме за цел. Това беше най-важното нещо.“ Дебютантът в DTM Кристиан Енгелхарт също имаше добър ден. Пилотът на SSR Porsche може да замени белгиеца Лоренс Вантхур на Хокенхайм. И в двете тренировъчни сесии Енгелхарт завърши на достойното седмо място.

Ограниченията на пистата са проблем на Хокенхайм

На Хокенхайм DTM отново впечатлява с високо ниво на представяне. И в двете тренировъчни сесии първите 22-ма се движеха в рамките на една секунда един от друг. При прекрасно есенно време и температури малко под 20 градуса по Целзий ограниченията на пистата бяха основният проблем.

Завои 1, 6 (пилотите трябва да останат на синьо-белия бордюр с гуми от вътрешната страна на завоя), 11 (на пилотите е позволено да докоснат жълтия бордюр, но не и да карат над него) и 16 ще бъдат проверени по време на финалния уикенд в Хокенхайм.

Още в първата сесия бяха заличени общо 60 времена за обиколка, а във втората свободна тренировка – още 56. Също така в квалификацията състезателният контрол заличава времена за съответните нарушения. В съботното състезание пилотите, които прекалено често превишават ограниченията на трасето, ще бъдат наказани на стартовата решетка в неделното състезание. В неделя пък ще се раздават 5-секундни наказания за време.

В събота сутринта финалът на DTM на „Хокенхайм“ продължава с първата квалификационна сесия в 10:05 ч. Състезанието ще започне както обикновено в 13:30 ч.