петък, април 19, 2024
HomeChampions LeagueBVB: Представяне като ангажимент за бъдещето

BVB: Представяне като ангажимент за бъдещето

Ерлинг Хааланд вкара от втория етаж – и изтръгна бившите си съотборници от всички мечти за победа: Борусия Дортмунд игра силно в сряда вечер, бори се смело, но все пак загуби от Манчестър Сити заради сензационния гол на норвежеца. Въпреки това спортният директор Себастиан Кел се гордееше с жълто-черните, но също така виждаше задължение.

Матс Хумелс застана с крак на пътя на паса. Матс Хумелс постави тялото си вътре. Матс Хумелс спринтира и застана на тревата. Накратко: той направи всичко възможно и допустимо за централен защитник в тази сряда вечер, за да спре Ерлинг Хааланд. Същото направи и Никлас Зюле, а по-късно и Нико Шлотербек. Но колкото и да се стараеха в Манчестър тримата централни защитници на Борусия Дортмунд и техните жертвоготовно борещи се съотборници, в крайна сметка при поражението с 2:1 във втория ден от груповата фаза на Шампионската лига те трябваше да осъзнаят, че с тази норвежка природна сила не може да се справи напълно.

Победителният гол е пример за Хааланд

В 86-ата минута на мача между ManCity и BVB Хааланд доказа своята абсолютна класа с ход, на който повечето други на този свят не биха били способни. Той се издигна високо във въздуха, за да подаде с крак в стил кунг-фу към вратата на Дортмунд, когато Жоао Кансело се намираше в офанзива. Успя, топката се заби в мрежата. Това беше фантастичен гол, „незабавна класика“ като хита на Oasis „Wonderwall“, който по-късно прозвуча от високоговорителите на стадиона. Гол, за който ще се говори и след година, а може би и след много години, защото е пример за този изключителен играч Хааланд, който в сряда вечерта разтърси бившите си съотборници в BVB от всичките им мечти.

„Не са много футболистите в света, които вкарват този гол“, каза треньорът на Дортмунд Един Терзич с признателност. През последните години се възползвахме от Ерлинг, защото той вкарваше такива голове за нас.“ Сега норвежецът ги вкарва за Манчестър Сити и прави този отбор, който и без това е пълен с играчи от световна класа, още по-добър.

И все пак в сряда вечер единайсетте на Терзич дълго време виждаха победата. И това не беше случайно, защото късметът в играта продължаваше да изпраща удари на „гражданите“, които летяха към гредата и напречната греда. Не, временната преднина на Дортмунд чрез Джуд Белингъм (56-ата минута) беше заслужена в този момент и в заключителните етапи.

Time one: Домашната защита на BVB държи Хааланд в шах

„Рядко съм виждал Манчестър Сити толкова лишен от идеи, както през първото полувреме“, заяви спортният директор на Дортмунд Себастиан Кел след мача. Той не трябваше да се страхува от противоречие за това доста забележително изречение, защото нито една опасна топка не е летяла в посока на BVB вратар Александър Майер през първите 45 минути. Хааланд също бледнееше преди почивката, защото Хумелс и Зюле постоянно го пазеха, а предните им играчи работеха колективно по концентриран, зрял и последователен начин срещу топката. „Това беше качество, което показахме“, обобщи Кел, за когото затова е още по-горчиво, „че не можем да купим нищо от него“.

За Пеп Гуардиола, който за трети път бе изправен пред трудна задача в третия мач с Терзич, все пак имаше няколко аса в ръкава си. Докато силите на Дортмунд все повече стихваха, испанецът замени потенциалните играчи на разликата Фил Фоден и Бернардо Силва. Гуардиола направи промени, като премести Силва и Кевин де Бройне на фланговете, за да окаже най-накрая влияние там.

Копката се затягаше все повече и повече, преди съпротивата на Дортмунд да бъде сломена за първи път в 80-ата минута, когато Марко Ройс и Салих Очан не атакуваха достатъчно енергично Джон Стоунс и англичанинът стреля бързо от дистанция. Ударът беше труден, но все пак можеше да бъде спрян. „Обикновено – признава и Кел – Алекс държи тази топка“. Този път обаче Майер, който в момента замества контузения редовен страж на Дортмунд Грегор Кобел, не вдигна ръцете си достатъчно бързо. Този гол беше като сигнал за събуждане за 55 000 зрители на стадиона – и за Кунг-Фу Хааланд, новия супергерой на Манчестър.

„Изиграхме много, много добър мач. Но срещу ManCity, може би най-добрия отбор в света, трябва да си напълно концентриран през 95-те минути. Трябва да отидеш докрай, дори и да се умориш, да страдаш, да не разполагаш с голяма част от топката“, заяви раздразненият Емре Кан, който за първи път този сезон бе в стартовата единайсеторка на Дортмунд и навъртя много метри, но не успя да затвори разликата в защитата при 1:2, която Белингъм бе отворил, като се бе спуснал твърде дълбоко. Но дефанзивният универсален играч, който този път се концентрира върху простата игра и по този начин показа един от най-добрите си мачове с фланелката на BVB, извлече и позитиви от тези напрегнати минути срещу английските шампиони: „Ако играехме всеки мач така, както този път срещу Манчестър,“ каза той, „тогава щяхме да печелим почти всеки мач.“

Kehl: Да надградим представянето си в дербито

Постижението срещу Skyblues не можеше да се сравни с 0:3 в Лайпциг четири дни по-рано. Всъщност то беше много по-добро от повечето представяния на BVB в близкото минало при Терзич и неговия предшественик Марко Розе. На хартия резултатът е второ поредно поражение – и то преди Ревиердербито срещу Шалке 04 в събота – „но можем да се гордеем с това представяне“, каза Кел, който си отбеляза в домашната книга на играчите: „За мен това представяне е съпроводено и със задължението да се представим по същия начин в събота в дербито. Ако отборът направи това, победителят може да бъде само един.“ В крайна сметка човек като Хааланд, който може да предотврати това, се появява само веднъж на света – и трябва да се погрижи за Уулвс от Уулвърхемптън в събота.