четвъртък, май 2, 2024
HomePremier League4:0 в Борнемут: Ливърпул оказва натиск върху втория в класирането Ман Сити

4:0 в Борнемут: Ливърпул оказва натиск върху втория в класирането Ман Сити

ФК Ливърпул изпълни задачата си в Борнемут с победа с 4:0 благодарение на убедителна игра през второто полувреме и увеличи натиска върху втория в класирането Манчестър Сити. Защитаващите титлата си шампиони вече изостават с пет точки и имат мач преднина

След дълга пауза АФК Борнемут и ФК Ливърпул се завърнаха в действие в 21-ия ден от Висшата лига. Черешките за последен път излязоха на терена на 7 януари в мача за Купата на Англия срещу QPR (3:2), докато червените изиграха последния си мач два дни по-късно в полуфинала за Купата на Лигата срещу Фулъм (2:1).

Докато треньорът на Борнемут Андони Ираола направи ротации назад в сравнение с победата над втородивизионния тим и започна отново само Синистра, Кук, Аарънс и Мефам, Юрген Клоп и неговият ЛФК направиха промени само на два поста – също заради стегнатата кадрова ситуация. Алисон се завърна между постовете на мястото на голмайстора за купата Келехер, а Дарвин замени Грейвънберх.

Бурнемут започна смело, червените са безобидни

Лидерите във Висшата лига първоначално изпитваха сериозни затруднения срещу 13-ия в класирането отбор. Борнемут започна смело и спечели четири корнера в началото на мача. От тях обаче не последва нищо повече от удар от остър ъгъл на Таверние, който Алисон успя да спаси (7).

След това Ливърпул все повече и повече поемаше контрола върху играта, но оставаше безобиден. Освен няколкото далечни удара, които Нето без проблем улови, единствено Диого Жота представляваше заплаха, но ударът на Дарвин мина на косъм (37′). След това заключителната фаза на първото полувреме отново принадлежеше на „черешките“, но Кристи и Соланке също пропуснаха острото центриране на Клуйверт в другия край (44′).

Diogo Jota and Co. turn up the heat

Нящо трябваше да се промени за червените – и това се случи. Не по отношение на персонала, а по отношение на играта LFC се промени след почивката. Първият опасен удар попадна в задната част на мрежата. Бързо разиграна атака чрез Джоунс и Диого Жота се озова при Дарвин, който издържа на нервите си при единоборство с Нето и вкара, за да поведе (49′).

След като поведоха с 1:0, Ливърпул продължи да упражнява натиск. Въпреки това твърдата намеса на Забарни в наказателното поле на Диого Жота не доведе до последствия (52′). След това младокът Брадли пропусна от близко разстояние с глава (53′) и не успя да преодолее Нето с крак от последвалия корнер (54′).

Борнемут продължи да полага усилия, но в резултат на това играта стана малко по-разкрепостена, без реални възможности за гол, с изключение на опасен корнер на домакините (62′). От другата страна Диого Жота, който даде асистенцията за 1:0, сложи край на мача. Първо, той реализира с първото си докосване от половината на десния фланг в далечния ъгъл след прострелно центриране на Гакпо (70′), а след това – след като първоначално изчисти от въздуха – не даде шанс на Нето в далечния ъгъл от подобна позиция (79′).

Дарвин също вкара гол

С третия си гол за деня португалецът окончателно реши мача, ето защо в заключителните етапи не остана много работа. Но един играч все още имаше желание: Дарвин прокара кръст от Гомес над линията в продължението на мача, вкара бранителския си гол и оформи крайния резултат 4:0 (90. +3).

Ливърпул запази преднината си на върха на таблицата и увеличи натиска върху Манчестър Сити, който вече изостава с пет точки и има мач по-малко. Червените обаче първо се връщат в играта за Купата на Лигата с полуфиналния втори мач във Фулъм в сряда (21:00 ч.). АФК Борнемут, който остава на 13-о място, се изправя срещу Суонзи Сити в другото състезание за купата – Купата на Англия, на следващия ден (20:45 ч.).