петък, май 17, 2024
HomeMotorsportsХякинен: Победите във Формула 1 не стават скучни

Хякинен: Победите във Формула 1 не стават скучни

Бившият световен шампион Мика Хеккинен не смята, че Макс Верстапен е отегчен от настоящата доминация във Формула 1: Самият той го е харесвал навремето

С десет победи от дванайсет състезания през този сезон Макс Верстапен доминира на воля през сезон 2023 г. във Формула 1. И въпреки че отборът му е спечелил всяко състезание през този сезон – и по принцип никога не е заплашвал да го направи – шефът на тима Кристиан Хорнер не иска да има напрежение, тъй като според него той все още се възстановява от затворения сезон 2021

Това е отношение, което бившият световен шампион Мика Хеккинен може напълно да разбере. Той вярва, че дори самият Верстапен не се отегчава от постоянните победи – за разлика от феновете, стига те да не го имат против холандеца.

Това е така, защото финландецът все още си спомня собствения си разцвет във Формула 1: „Когато спечелих и доминирах през 1998 г. с моя съотборник Дейвид Култард, годината се чувстваше фантастично“, казва двукратният световен шампион пред „RacingNews365“.

„Не я намирах за скучна и съм сигурен, че Макс се чувства по същия начин. На него не му е скучно и той също не смята, че състезанията са скучни“, казва финландецът.

Същото ще бъде и с феновете: Обикновеният зрител може да се отегчи от доминацията на Red Bull, „но феновете на Макс смятат, че това е най-доброто нещо на света„, казва Хеккинен.

Но собствената доминация на последния далеч не е била толкова силна, колкото е тази на Верстапен в момента. След като печели първото си състезание във Формула 1 с McLaren на финала на сезона през 1997 г. в Херес, състезателният отбор се издига до най-добрия отбор в премиер класа година по-късно.

Хакинен печели първите две състезания за сезона в Мелбърн и Сао Пауло и завършва втори в третото състезание в Аржентина. Общо пилотът на McLaren „only“ спечели осем от тогавашните 16 състезания за сезона и стана световен шампион едва в последното състезание срещу Михаел Шумахер (Ferrari) – за първи път. Това го отличава и от Верстапен, който вече има две титли.

Тогава обаче серията от титли на McLaren продължи само две години и беше заменена от доминацията на Ferrari на Михаел Шумахер, който стана световен шампион пет пъти поред. Но както приключи ерата на Ferrari, а по-късно и на Mercedes, така и Red Bull в крайна сметка ще бъде заменен, смята Хеккинен.

„Дали ще продължи вечно? Не, защото историята се повтаря по този начин. Промените ще дойдат. Кога? Не знам.“ Но засега Red Bull и Верстапен заслужават успеха си и могат да му се наслаждават.