четвъртък, май 9, 2024
HomeMotorsportsХюлкенберг призовава за предпазливост: 2023 г. също започна добре...

Хюлкенберг призовава за предпазливост: 2023 г. също започна добре…

Хааас спечели първата си точка за сезона в Джеда и изглежда е по-добре от очакваното – Но: Така Хаас започна и 2023 г.

Haas спечели изненадващо точки с десетото място на Нико Хюлкенберг в Джеда, с което се изкачи до шесто място в шампионата на конструкторите. За американците, които очакваха труден старт на сезона, това е добър старт, но Хюлкенберг предупреждава, че това е само това: добър старт.

Защото такъв беше случаят и миналата година. „Кевин също спечели точка тук, а аз спечелих точки в Мелбърн – и след това всичко някак си ни се изплъзна“, казва германецът.

Всъщност през 2023 г. Хаас също бе завършил десети в Джеда и спечели първата точка за сезона благодарение на Кевин Магнусен. След това последва изненадващото седмо място на Хюлкенберг в Мелбърн, който успя да се възползва малко от хаоса при рестарта.

За Хюлкенберг това щеше да бъде последният резултат в топ 10 в Гран при до миналата събота. Магнусен записа още едно десето място в петото състезание за сезона в Маями, но след това за Haas настъпи отлив.

Четири състезания по-късно Хюлкенберг отново спечели точки в спринта в Шпилберг, но в неделя нямаше нищо стойностно за нито един от пилотите на Haas. Единствената точка през втората половина на сезона бе спечелена от Магнусен в Сингапур, а иначе голямото износване на гумите на VF-23 доминираше в заглавията.

Отборът работеше по този въпрос през зимата и досега изглеждаше, че проблемът е под контрол. „Усещането е по-добро и е много по-добра основа и база“, потвърждава Хюлкенберг, „но трябва да го потвърждаваме всеки път.“

Резултатите бяха в общи линии същите като през 2023 г., поне в първите две състезания: в Бахрейн завършиха извън точките, но не съвсем отзад, а в Джеда спечелиха първата си точка и завършиха от десето до дванадесето място.

Германецът обаче не иска да прави сравнение с миналогодишното състезание: „Изобщо не го помня. Искам да кажа, че помня резултата, но това беше едва второто ми състезание след завръщането ми, така че със сигурност не бях на нивото, на което съм сега. Нещата бяха различни и научих много.“

Първоначалното заключение за 2024 г. е добро, но Хюлкенберг предупреждава да не се възлагат прекомерни очаквания: „Все още трябва да изчакаме няколко различни писти и уикенди, за да видим дали можем да потвърдим това“, казва той.