четвъртък, май 9, 2024
HomeLa LigaХави се нахвърля словесно - Бордалас: "Той не прави услуга на Ла...

Хави се нахвърля словесно – Бордалас: „Той не прави услуга на Ла Лига“.

Предстоящият шампион ФК Барселона се спъна в началото на новия сезон в Ла Лига. Треньорът Хави избухна след нулевото равенство във ФК Хетафе – и бързо се сблъска с насрещния вятър от страна на своя колега.

Жозе Бордалас, треньорът на ФК Хетафе, имаше ясно мнение за коментарите на Хави след понякога дивото равенство 0:0 в откриващия мач на Барселона в неделя вечер. „Не мисля, че Хави прави услуга на Ла Лига“, заяви 59-годишният футболист: „Величието на футбола има такива неща: малък отбор е в състояние да се противопостави на Барса. Това е неговият начин да оправдае факта, че те не получиха трите точки въпреки изключителния си състав.“

„Най-бруталното действие“ така или иначе щеше да дойде от играч на Барса. „Всичко останало е начин да се прикрие страхотната игра на моите играчи“, уточнява Бордалас. Отново в изходна позиция: Хетафе даде отпор на Барселона още от първата секунда, като дразнеше фаворитите нонстоп с малки фаулове. Първата „жертва“ беше Рафиня, бразилецът се увлече с удар с лакът преди почивката (42-ра минута), за което видя червен картон от съдията Сесар Сото Градо.

След 57-ата минута резултатът отново беше изравнен, защото червен картон получи нападателят на Хетафе Хайме Мата. След това Барса увеличи натиска си. Натискът на Хави обаче се отприщи малко по-късно: когато Абде, който трябваше да се измъкне, падна точно пред наказателното поле след съприкосновение с Джене, треньорът на Барса поиска той да бъде изгонен и дори леко нападна четвъртия съдия.

От трибуните Хави, който беше изгонен с червен картон, наблюдаваше как отборът му не успява да вкара гол дори в 15-те минути (!) продължение. „Ако този мач е продукт на лигата, това е абсолютен срам. Разбирам, че хората вече не гледат футбол“, гневи се Хави. Трън в очите му беше сцената дълбоко в продължението на мача, когато вместо дузпа за Барселона, Хетафе получиха право да изпълнят свободен удар за игра с ръка на Гави.

„Днес не ме разбраха „

„Дузпата за игра с ръка срещу Гави беше измислица. На срещата ни казаха, че ще свирят за много ясен хандбал – а хандбалът на Гави не беше такъв и те го свириха. Бяха казали, че по-малко ще тичат към ВАР, а аз не разбирам това, когато ВАР е там, за да помогне“, оплака се старши треньорът на Барселона.

Когато беше изгонен, Хави само беше казал на четвъртото длъжностно лице, „че позволяват на Хетафе много фалове, а на нас не“, поради което Сото Градо го изгони на трибуните. „Имахме среща със съдиите и първата промяна, която искаха да направят, беше да проявяват повече разбиране към треньорите, към напрежението, което изпитваме на терена. Но това не се случи, те не ме разбраха днес.“

Сото Градо беше допуснал играта да излезе напълно извън контрол. Хави определи имиджа на Ла Лига с този мач като „абсолютно срамен“. Рафиня и той са заплашени от забрана за два мача – треньорът вероятно още повече постфактум заради тези изказвания.

Хави критикува само собствения си отбор за слабото първо полувреме, като казва, че през второто полувреме каталунците са играли „страхотен футбол“, но само не са успели да се възползват от шансовете си. Репарацията е на дневен ред следващата неделя срещу Кадис – без Хави и Рафиня.