понеделник, април 29, 2024
HomeMotorsportsФормула 1 отбелязва Сузука: Макс Верстапен пред защита на титлата

Формула 1 отбелязва Сузука: Макс Верстапен пред защита на титлата

Макс Верстапен прави голям скок към защита на титлата на „Сузука“, а най-отзад червеният фенер изненадващо се променя

След като спечели шампионата на реалните пилоти, скоро ли Макс Верстапен ще вземе титлата в традиционното ни класиране? Холандецът може да затвори торбата още на следващото състезание в Остин. С победата си в Сузука той се отдалечи от съперника си Шарл Леклерк и вече има 61 точки аванс – след Остин му трябват 75 точки.

Verstappen получи най-добрия резултат от трите стълба и, разбира се, 25 точки. Експертът Марк Сюрер намери представянето на пилота на Red Bull за „суверенно“ и също като редакционния екип му постави оценка 1. 641-те читатели, които гласуваха, също го видяха начело с 1,4.

В този момент бихме искали първо да се извиним: Поради технически проблем на някои читатели беше показано, че вече са гласували, така че този път имаше по-малко оценки от обикновено.

На второ място се класира Себастиан Фетел, който беше определен и като втория най-добър пилот от читателите с 1,5. Марк Сюрер видя „супер уикенд“ с изключение на контакта в началото и също му даде 1.

Редакторите го дадоха на друг шофьор: Естебан Окон. Благодарение на третата най-добра оценка на читателите (2,0) французинът се нареди на трето място след двамата световни шампиони на Red Bull.

Изненадата в класирането на „Сузука“ обаче беше пилотът на Williams Никола Латифи, който спечели първите си точки за класирането в световния шампионат в състезанието. При нас канадецът вече имаше поне една точка, но увеличи броя на точките си девет пъти с шесто място и, наред с други неща, с читателски рейтинг от 2,6. По този начин той изпревари и Даниел Рикиардо, който сега е последен сред редовните пилоти.

Вторият в генералното класиране Шарл Леклерк, от друга страна, загуби: той се класира едва осми с обща оценка от 2,9 и спечели само четири точки. „До грешката си беше силен“, отсъди Сюрер и даде на пилота на Ferrari оценка 3, която получи и от редакционния екип.

Мик Шумахер също получи две точки за деветото си място, въпреки че покерът на екипа на Хаас не се получи в състезанието.

Този път последното място зае Пиер Гасли от АлфаТаури. Французинът остана предпоследен в читателската анкета пред Карлос Сайнц, но изкупи тежкото 6 Марк Сюрер, който разкритикува поведението му при инцидента с трактора. „Дори и тирадата му да е оправдана, защо кара толкова бързо?“, коментира той.

Крайната класация на водачите Япония 2022:
01 Макс Верстапен, оценка 1.1 (читатели 1.4 – Surer 1 – редактори 1)
02 Себастиан Фетел, клас 1.5 (читатели 1.6 – Surer 1 – редактори 2)
03 Естебан Окон, оценка 1.7 (читатели 2.0 – Surer 2 – редактори 1)
04. Серхио Перес, оценка 2,0 (читатели 2,0 – Сурер 2 – редактори 2)
05 Фернандо Алонсо, оценка 2.5 (читатели 2.4 – Surer 3 – редактори 2)
06 Nicholas Latifi, клас 2,5 (читатели 2,6 – Surer 2 – редактори 3)
07. lewis hamilton, клас 2,7 (читатели 3,0 – Surer 2 – редактори 3)
08 Charles Leclerc, оценка 2.9 (читатели 2.6 – Surer 3 – редактори 3)
09. мик шумахер, клас 3,0 (читатели 2,9 – Сърър 3 – редактори 3)
10-ти Джордж Ръсел, клас 3.0 (читатели 3.1 – Surer 3 – редактори 3)
11-ти Юки Цунода, 3,2 клас (Читатели 3,6 – Изследователи 3 – Редактори 3)
12. клас Ландо Норис, 3,4 клас (Читатели 3,1 – Изследователи 4 – Редактори 3)
13-ти Александър Албон, клас 3,4 (читатели 3,7 – Surer n/a – редактори 3)
14-ти Ланс Строл, клас 3,4 (читател 3,2 – сървър 4 – редактор 3)
15. Даниел Рикиардо, оценка 3,4 (читатели 3,3 – Surer 4 – редактори 3)
16 Kevin Magnussen, оценка 3.9 (читатели 3.6 – Surer 4 – редактори 4)
17 Валтери Ботас, оценка 3.9 (читатели 3.7 – Surer 5 – редактори 3)
18. Карлос Сайнц, оценка 4.1 (читатели 4.3 – Surer n/a – редактори 4)
19-ти Гуаню Джоу, клас 4,2 (читатели 3,6 – Surer 5 – редактори 4)
20. Пиер Гасли, оценка 4,7 (читатели 4,0 – Surer 6 – редактори 4)

А ето как изчисляваме:
Изчисляваме средната стойност на оценката на експерта Марк Сюрер и на оценката на нашия редакционен екип. Тази средна стойност води до нашето класиране на водачите. Показваме само един знак след десетичната запетая, но при изчисленията използваме всички знаци след десетичната запетая. Тези десетични знаци, някои от които не се виждат, се използват за определяне на реда на класиране на двама състезатели в случай на предполагаемо равенство в оценките.