понеделник, май 6, 2024
HomeMotorsportsФормула Е Берлин 2 2022: де Врис измами Мортара и спечели победата

Формула Е Берлин 2 2022: де Врис измами Мортара и спечели победата

Развръзка още на старта: пилотът на Mercedes Ник де Врис спечели втората си победа за сезона във Формула Е – германците не могат да блеснат

Ник де Врис беше неудържим: В неделното състезание от Формула Е в Берлин действащият световен шампион надделя и спечели втората си победа за сезона през 2022 г.Решаващата маневра беше определена от пилота на Mercedes де Врис още на старта, когато той избута покрай водача Едоардо Мортара (Venturi).

„Честно казано, това е още по-емоционално, отколкото миналата година [когато станаха световни шампиони], просто защото имахме няколко лоши състезания. Нямаше нищо нередно, но просто не се получи добре за нас. Да спечеля тук от P3 и да поведа още на старта… Просто един перфектен ден за нас“, заяви де Врис в „Ран“.

След старта де Врис контролираше действието отпред. Холандецът беше и първият пилот, който активира режима за атака. След около десет минути де Врис се възползва от допълнителната мощност, но се върна само на трето място. Отлична стартова позиция за останалата част от E-Prix.

Не след дълго де Врис си проправи път обратно към челото, като си създаде предпазна възглавница, която трябваше да управлява в края. Мортара, който до този момент доминираше в уикенда, нямаше никакъв шанс и трябваше да се задоволи с второто място.

Robin Frijns трябва да активира режима на атака два пъти

Това обаче беше също толкова незастрашително за него, колкото и победата на де Врис. Битката за последната позиция на подиума беше вълнуваща: Лукас ди Граси (Venturi) срещу Стофъл Вандоорн (Mercedes). Двамата пилоти се бориха упорито един срещу друг, но около три минути преди края Вандоорн най-накрая надделя.

Робин Фрийнс трябваше да се бори по-усилено, отколкото му се искаше, по пътя към петото място: режимът за атака не беше активиран при първия опит на пилота на Envision. Поради това Фрийнс трябваше да премине през допълнителния цикъл за втори път, за да осигури допълнителна мощност. Фактът, че въпреки този недостиг той все пак се класира в топ 5, говори добре за него.

Шесто място зае Антонио Феликс да Коста (DS Techeetah), пред Оливър Роуланд и Андре Лотерер (Porsche). В началото германецът не изоставаше от лидерите, но след активирането на режима за атака всичко се обърна назад. Последните точки спечелиха Жан-Ерик Верн (DS Techeetah) и Мич Еванс (Jaguar).

Паскал Верлайн (Porsche) все пак завърши на 12-о място след слаба квалификация, а Максимилиан Гюнтер се класира на 16-о място. Сезонът на Формула Е през 2022 г. продължава с Е-Приз в Джакарта (Индонезия) след три седмици.