петък, май 17, 2024
HomeNBAТруден Дончич, снайперистът Клебер: Мавс получават първата точка в мача

Труден Дончич, снайперистът Клебер: Мавс получават първата точка в мача

Бостън Селтикс са в следващия кръг, който става все по-близък и за Далас Маверикс – защото Макси Клебер постави най-добър резултат за сезона. Плейофите в НБА в четвъртък сутринта

С най-доброто си представяне досега в тазгодишните плейофи на НБА Макси Клебер помогна да се гарантира, че Далас Маверикс са само на една победа от следващия кръг. В гостуването срещу Лос Анджелис Клипърс, спечелено със 123:93, роденият във Вюрцбург баскетболист вкара пет тройки (5/7) – най-много от всички играчи на паркета – и постави най-доброто си постижение за сезона в тази категория. Само през първото полувреме Клебер вкара четири пъти отвън.

Тъй като след това и Лука Дончич се включи все по-добре в играта, третата победа на Мавс в най-добрата серия от седем мача никога не е била застрашена. Словенецът, който се бори с инфекция и проблеми с коляното, завърши вечерта с 35 точки, десет асистенции и седем борби. „Щом започнеш, искаш да направиш всичко възможно, за да помогнеш на отбора си“, каза Дончич за физическите си проблеми.

Клипърс, които завършиха точно пред Мавс в редовния сезон и следователно щяха да имат домакинско предимство в решителния седми мач, отново бяха без най-добрия си реализатор Каухи Леонард, който има контузия в коляното. Без него те неколкократно стискаха зъби срещу защитата на Далас. Пол Джордж и Ивица Зубац бяха най-резултатните играчи на домакините с по едва 15 точки. Сега Клебер & Co. могат да превърнат първия си мач в точка пред собствена публика в мач №6 и да спечелят плейофна серия за първи път от 2022 г. насам. Техен съперник в полуфинала на конференцията ще бъде Оклахома Сити Тъндър, за които четири мача бяха достатъчни срещу Ню Орлиънс Пеликанс.

Браун и Уайт поведоха Селтикс към следващия кръг

Бостън Селтикс продължиха напред по подобен безапелационен начин в четвъртък вечер (централноевропейско време). Най-добрият отбор в основния кръг записа четвърта победа в петата си среща у дома срещу Маями Хийт със 118:84. След като преди година бяха изненадани от Маями във финала на конференцията, този път Селтикс не оставиха нищо на случайността и на моменти дори водеха с 37 точки.

Само Джейлън Браун, който събра и шест асистенции, и Дерик Уайт, който освен всичко друго потъна и в пет тройки, вкараха по 25 точки, докато Сам Хаузър добави още 17, а Джейсън Тейтъм – 16. Докато Маями трябва да приключи сезона си преди финалите на конференцията за първи път от 2021 г. насам, Бостън може да започне следващата серия добре отпочинал, защото съперникът му все още има работа за вършене: Кливланд Кавалиърс водят с 3:2 срещу Орландо Меджик, които ще играят у дома в мач 6.