сряда, май 1, 2024
HomeFootballС полеви играч на вратата: Коморските острови за малко да се разминат...

С полеви играч на вратата: Коморските острови за малко да се разминат с Камерун

В 16-ия кръг на турнира за Купата на Африка домакините от Камерун срещнаха Коморските острови, които по любопитен начин започнаха с полеви играч на вратата. Фаворитите бяха близо до успеха, но заслужено, срещу смело борещ се аутсайдер.

За Коморските острови федерацията обяви в събота, че общо 12 души от отбора и помощния персонал са дали положителни проби за вируса корона, включително не само треньорът Амир Абду, но и вратарите Мояд Усейни и Али Ахамада. Редовният вратар Салим Бен Бойна е контузил рамото си при победата над Гана и е извън игра. В понеделник сутринта пробите на Ахамада бяха отрицателни, но той все още нямаше право да играе. Така в състава не остана нито един вратар. Те трябваше да импровизират – и така високият 1,72 м ляв бек Чакър Алхадур пазеше полето в 16-ия кръг срещу домакините от Камерун.

Коморосите са в числено превъзходство – Токо-Екамби бележи

Ролите бяха още по-ясно разпределени, отколкото бяха, а Камерун беше големият фаворит. И сякаш нямаше достатъчно препятствия по пътя на аутсайдерите, нещата се влошиха още повече след седем минути: след фаул на Абду срещу камерунеца Нгамалеуо се задейства VAR, след което реферът Бамлак Тесема Вейеса погледна втори път на сцената и отсъди директен червен за груб удар отзад в крака.

С един човек по-малко Коморските острови не се представиха никак зле. На резервния вратар Алхадур не се наложи да се намесва дълго време. Атаката на Камерун беше неубедителна, но въпреки това те поведоха: след като изоставащите играчи загубиха топката, нещата се развиха бързо и Токо-Екамби завърши ниско вляво (29.). Отговорът на децимилираните Коморски острови почти ги последва по петите, но Онана на два пъти блестящо се намеси на гредата (33.). Общо взето, първото полувреме беше слабо и при тези обстоятелства много разочароващо за явно облагодетелстваните домакини, които имаха само един добър шанс и водеха с 1:0 на почивката.

Cameroon improve – Aboubakar makes it 2-0

Камерун показа по-добро лице през второто полувреме – и бързо създаде няколко шанса: Абубакар стреля с глава твърде централно (49-и), Токо-Екамби пропусна (52-и), а двоен шанс на Абубакар и Нгамалей беше спасен от резервния вратар Алхадур (55-и). От време на време Коморските острови също бяха в атака, но нямаха голям шанс да отбележат гол. Фаворитите около нападателя на Байерн Чупо-Мотинг бяха по-силни, но голът на Абубакар не бе зачетен (65-и), а Басогог удари само далечната греда (67-и). Малко по-късно дойде време, Абубакар вкара заслуженото 2:0 от близко разстояние (70.).

Мечтаният пряк свободен удар на M’Changama не е достатъчен

Всичко изглеждаше решено, но Коморските острови показаха много сърце и все още играеха смело напред. Ел Фарду Бен пропусна още един страхотен шанс (79-ата, не успя да преодолее Онана), но в 81-ата минута резултатът беше само 1:2: М’Чангама вкара в горния ляв ъгъл от пряк свободен удар от голямо разстояние. Допълнителното време щеше да е сензация в това съзвездие.

Защото Коморските острови не създадоха никакви убедителни шансове, Камерун заслужаваше да спечели с 2:1, въпреки че домакините не се покриха със слава. В събота (17:00 ч.) те ще срещнат Гамбия, която спечели с 1:0 срещу Гвинея, на четвъртфиналите.