четвъртък, май 9, 2024
HomeMotorsportsСъстезание Moto3 Спилбърг 2022: Сасаки печели въпреки две наказания за дълги обиколки

Съпругът Аюму Сасаки в Австрия – Японският състезател печели, след като настига Тацуки Сузуки и Давид Муньос – Серхио Гарсия защитава лидерството си в световния шампионат

Аюму Сасаки показа догонващо представяне в състезанието за Moto3 в Гран при на Австрия. Две наказания за дълги обиколки хвърлиха пилота на Husqvarna далеч назад. Но извън топ 20 Сасаки постигна най-бързите времена на обиколка на Red Bull Ring в Шпилберг, изпреварвайки съперник след съперник и пресичайки финалната линия на първо място. След Асен той отпразнува втората си победа в Гран при.

„Дори не знам как го направих! Просто не се отказах“, разказва Сасаки за своето хусарско пътуване. „Направих грешка на Силвърстоун и бях наказан. Този сезон наистина не е лесен за мен, но аз преодолях всяко препятствие и просто не се отказах.“

В началото на състезанието от 23 обиколки всичко вървеше добре в първите няколко тесни завоя. Първоначално Сасаки пое лидерството в състезанието пред Дениз Енчу (KTM) и Тацуки Сузуки (Honda). Сасаки трябваше да изтърпи две наказания за дълги обиколки заради наказание от Силвърстоун.

До момента, в който Сасаки имаше и двамата зад гърба си, японският пилот беше едва 24-и. В първата третина на състезанието дуото на КТМ Енчу и Даниел Олгадо пое лидерството. Дебютантът Давид Муньос (KTM) направи силна начална фаза от 16-о място на стартовата решетка и след четири обиколки вече беше трети.

В началото на петата обиколка Муньос за първи път излезе начело. Но никой не успя да се откъсне. Позициите в голямата водеща група се сменяха често. Както често се случва, решаваща роля изигра хлъзгавият поток.

Сасаки започва преследването си

На финалната права един състезател можеше да изпревари до четирима конкуренти наведнъж. Ето защо тя остава вълнуваща и зрелищна. Сасаки си проправи път през полето. До деветата обиколка японският пилот се върна в топ 10, а Сасаки направи най-бързите обиколки.

В този момент състезателят на GasGas, Изан Гевара, за първи път излезе начело. Но Сасаки наваксваше позиция след позиция. В единадесетата обиколка той вече беше пети. Две обиколки по-късно той изпревари сънародника си Сузуки и стана новият втори пилот след Гевара.

В трети завой Сасаки отново пое лидерството. 21-годишният пилот поддържаше високото темпо и веднага се откъсна на няколко метра от преследвачите. Сузуки остана в хлъзгавия поток и успя да се задържи, но не успя да атакува.

Начинаещият Муньос се качи на втория подиум

В началото на последната обиколка водещата група бе съставена от Сасаки, Сузуки, Енчу и Муньос. В завой 3 Муньос изпревари от вътрешната страна Онкю и зае третото място. Муньос също оказа натиск върху Сузуки, но редът остана непроменен (вижте резултата от състезанието)

От момента, в който пое лидерството, никой друг състезател не го изпревари. „Знаех, че ще имам наказания. Така че си помислих, че трябва просто да карам по-бързо от всички останали, за да спечеля състезанието.“

„За щастие беше сухо. Не допуснах никакви грешки и в последната обиколка бях дори по-бърз, отколкото в квалификацията“, радваше се Сасаки. „Надявам се да успеем да настигнем момчетата в челото на класирането в световния шампионат в последните седем състезания.“

Второто място за Сузуки е третият му подиум за сезона и най-добрият му резултат тази година. Муньос, който участва едва в шестото си състезание в световния шампионат, за втори път се качи на подиума.

Гарсия защити лидерството си в Световния шампионат

Öncü се размина с подиума с 0,052 секунди. Серхио Гарсия (GasGas) увеличи преднината си в световния шампионат на пето място. Морейра, Гевара, Холгадо, Джон Макфий (Husqvarna) и Кайто Тоба (KTM) допълниха топ 10.

С този резултат Гарсия вече има преднина от пет точки в Световния шампионат пред съотборника си Гевара. Денис Фоджа (Honda), който завърши дванайсети в Спилбърг, изостава с 49 точки на трето място във WRC. Сасаки се класира на четвърто място в Световния шампионат. Той изостава с 55 точки (в общото класиране за Световния шампионат).

За отбора на PrüstelGP от Саксония Ксавие Артигас (CFMoto) събра WRC точки на 14-о място. Съотборникът му Карлос Татай трябваше да се оттегли след катастрофа в завой 3.

Следващата Гран при ще се проведе на 4 септември в Мизано (Италия).