събота, април 27, 2024
HomeFootballСуета около смяната: двойният подвиг на Гуардиола с Де Бройне

Суета около смяната: двойният подвиг на Гуардиола с Де Бройне

И заради решителната намеса на Пеп Гуардиола Манчестър Сити спаси точката в Ливърпул. Поради това треньорът успя безгрижно да смекчи гнева на Кевин Де Бройне

Трябва да си достатъчно смел, за да смениш Кевин Де Бройне след 68 минути в мач от най-високо ниво. И първо трябва да успееш да го направиш правилно. Пеп Гуардиола постигна това двойно постижение в Ливърпул в неделя.

Не въпреки, а заради непопулярната намеса на Манчестър Сити, защитаващите титлата си шампиони спасиха равенството 1:1 с „червените“ – както се съгласиха наблюдателите след това. В това отношение Гуардиола успя да се справи спокойно с образите, които първоначално предизвика неговото решение: Де Бройне изпляска правилно на треньора си, но веднага започна шумна дискусия с него, която привържениците на Ливърпул радостно аплодираха, преди да седне на пейката в лошо настроение.

„Радвам се да видя това. Харесва ми, когато той е ядосан, това е добре“, коментира Гуардиола сцената след последния съдийски сигнал. Междувременно Де Бройне вече отново е „щастлив“. Може би вече е осъзнал, че неговата смяна поне веднъж е направила играта на Ман Сити по-добра, а не по-лоша.

Гуардиола: Без Де Бройне „се справихме по-добре „

Около 20 минути след изравнителната дузпа на Алексис Мак Алистър (50′) се чувствах „като цунами“ от това, което „червените“ направиха с неговия отбор, възхити се Гуардиола. „О, Боже мой!“ Главно заради тази фаза Ман Сити завърши мача с едва 47% владеене на топката и 82,1% пасове под земята по собствените си стандарти – за последен път и двете стойности бяха по-лоши в 12-ия мач от предишния сезон при поражението с 3:1 от Арсенал (36 и 72,3%).

След като Гуардиола замени Де Бройне и Хулиан Алварес с Матео Ковачич и Джереми Доку, цунамито поне малко утихна. „Взех това решение, защото знаех какво ни липсва. Исках да направя нещо, което да върне малко играта на наша страна“, обясни Гуардиола. „С Матео, Джон и Родри тогава имахме качеството да играем и да държим топката“ – срещу „най-добре пресиращия отбор, който някога съм виждал“.

Накратко: „След това“, т.е. без Де Бройне, „се справихме по-добре. Но“, бързо добави Гуардиола: „Имаме нужда от него и той е важен“. Плеймейкърът бе подчертал това не на последно място, когато подготви преднината на Ман Сити с брилянтен удар от ъглов удар и така събра 13-ата си точка в последните дванадесет мача. Факт, който само направи решението на Гуардиола в 69-ата минута още по-забележително