събота, май 4, 2024
HomeMotorsportsСордо празнува, Тянак се оплаква: "Разочароващ уикенд" в Португалия

Сордо празнува, Тянак се оплаква: „Разочароващ уикенд“ в Португалия

Докато Дани Сордо празнува третото си място във WRC рали Португалия, Отт Тянак е разочарован – Hyundai бе победен от Toyota

„Няма друг начин да опиша уикенда ни освен разочароващ“, заяви От Танак след шестото си място в кръг от Световния рали шампионат (WRC) в Португалия. Естонецът финишира зад съотборниците си от Hyundai Тиери Ньовил и Дани Сордо. Последният се класира на трето място в първия си старт за сезон 2022 г. зад пилотите на Toyota Кале Рованпера и Елфин Еванс.

„Изминахме всички етапи, опитахме се да научим някои неща и се надяваме да вземем нещо оттук, което да ни помогне да се подготвим за следващото рали“, каза Танак, който е четвърти в генералното класиране, на 99 точки зад Рованпера. „Доста сме напреднали, но все още има много работа и много неща са отворени. Като цяло ни беше трудно да придобием необходимата увереност.“

В петък Танак имаше проблеми с няколко спукани гуми, така че ограничи щетите със силно завръщане в събота и неделя. Докато естонецът завърши с разочарование, Сордо имаше всички основания да празнува. Испанецът вече завърши на второ място в Португалия през сезон 2021 и направи блестящ старт на своя сезон 2022.

„Много съм щастлив, че завърших това рали на подиума“, каза Сордо. „Не беше лесно за нас да участваме в първото си състезание с новия Hyundai i20 N Rally1. Дадох най-доброто от себе си през целия уикенд, но трябваше да науча много за автомобила етап след етап и да адаптирам стила си на шофиране към характеристиките на автомобила.“

Испанецът успя да го направи: Сордо изпревари пилота на Toyota Такамото Кацута само на последния специален етап на рали Португалия – Powerstage – за да си осигури третото място. В края на състезанието двамата бяха разделени само от 2,1 секунди. Ньовил се движеше след Сордо и японеца на пето място. Белгиецът трябваше да наблюдава как разликата му в генералното класиране нараства.

„Дадохме всичко от себе си в пауърстейджа, за да спечелим максимален брой точки този уикенд“, заяви Нойвил, който завърши трети в пауърстейджа зад Рованпера и Сордо, печелейки три бонус точки. Все пак спечелихме 13 точки и продължаваме да сме на второ място, но разликата се увеличи.“

Рованпера спечели третото си поредно рали, за да се превърне в категоричен фаворит за титлата. Ньовил изостава на 46 точки от финландеца, който е само на 21 години, и заема първото място. Белгиецът се чувстваше комфортно в автомобила и очакваше повече от ралито, но загуби колело на свързващ етап и повреди задвижващия вал. „Ако ни забавят технически проблеми, не можем да направим нищо“, каза Нойвил.