петък, май 3, 2024
HomeBasketballСмесените чувства на Уембаняма: "При победа щеше да е перфектно".

Смесените чувства на Уембаняма: „При победа щеше да е перфектно“.

Силни сцени, дълги почивки заради проблеми с фаула – Виктор Уембаняма изпита смесени чувства след дебюта си в НБА.

„Извънземното“ кацна. След Лятната лига и предсезонната подготовка сега Виктор Уембаняма изигра и първия си мач от редовния сезон в НБА. Мачът на „Сан Антонио Спърс“ срещу „Далас Маверикс“ беше съпроводен с много шум, най-накрая бившият постоянен претендент за титлата и петкратен шампион на НБА, но и беквокал от близкото минало, отново беше в центъра на вниманието.

Спърс загубиха напрегнатия тексаски двубой със 119:126, така че този път Лука Дончич и неговите Мавс, които бяха гръмнали в решителното време, бяха с нос напред. „Щеше да е перфектно с една победа“, не остана доволен от поражението 19-годишният Уембаняма. През дълги периоди от време той трябваше да наблюдава действията на терена. Прекалено многото фаулове принудиха треньора иконом Грег Попович да извади от игра чисто новия си герой.

Едва в последните минути Уембаняма отново влезе в игра. И как! Alley-oop дъмпинг, тройка, целият спектър на играта му влезе в действие. Сан Антонио стигна до победата, но не успя в последната минута. Уембаняма завърши с 15 точки, пет борби, две асистенции, две откраднати топки, един блок; той вкара три от петте си опита за три точки. „Може би исках да играя прекалено добре. Не ми се налага да поемам толкова много рискове в защита“, каза той след това, описвайки драмата на двубоя в Тексас от своя гледна точка. „Бях съсредоточен върху това да бъда най-добрият, който мога да бъда“, каза за него двуметровият тийнейджър.

Похвалите дойдоха от противниковата суперзвезда. Победителят в мача Дончич (трипъл-дабъл с 33 точки) се развихри: „Той ще бъде фантастичен, той вече е такъв. Начинът, по който се движи, е невероятен – почти като на пойнт гард“. Това, което предлагаше Уембаняма, вече беше „доста невероятно“.

„Зрял млад мъж „

Добре, че е благословен със заземеност въпреки отскока си. „Виктор отдавна е в центъра на вниманието и това няма да се промени“, знае 74-годишният Попович. „За наше щастие, той е наистина зрял млад мъж, който знае какво иска. Той вече е професионалист.“

Амбициозен професионалист, както посочва Уембаняма: „Гладни сме за целия сезон, но най-вече за следващия мач.“ В петък през нощта (2 ч. българско време) „шпорите“ трябва да играят с „Хюстън Рокетс“. В следващия двубой в Тексас този път шансовете за победа трябва да са по-големи.