понеделник, април 29, 2024
HomeMotorsportsСлед наказанието на Куартараро: Yamaha критикува комисарите на състезанието в MotoGP

Yamaha не спечели нито една точка в световния шампионат в MotoGP в Асен: директорът на отбора Масимо Мерегали критикува решението на комисарите на състезанието

Световният шампион в MotoGP Фабио Куартараро направи първата си сериозна грешка през настоящия сезон в последното състезание преди лятната пауза. На състезанието в Асен Куартараро катастрофира, докато се опитваше да изпревари пилота на Aprilia Алейш Еспаргаро в завой 5. Еспаргаро трябваше да завие в чакъла. След състезанието състезателният контрол наложи наказание на Quartararo.

На предстоящото състезание в Силвърстоун Куартараро ще трябва да изтърпи наказание за дълги обиколки. Yamaha изобщо не може да разбере наказанието. Директорът на отбора Масимо Мерегали класифицира инцидента по време на холандското ТТ в Асен като състезателен инцидент.

„Смятаме, че решението на ръководството на състезанието да му наложи наказание за следващото състезание е много сурово, като се има предвид, че той не е причинил катастрофа на никого и Алейш е успял да спечели точки“, коментира директорът на отбора на Yamaha.

Тонът на Масимо Мерегали става все по-остър: „Решенията на състезателните директори не са постоянни, като се има предвид, че инцидентите в предишните Гран при останаха ненаказани.“ Мерегали намеква за инцидента на старта на Гран при на Барселона, при който пилотът на Honda Такааки Накагами изхвърли двама съперници от състезанието и не получи наказание.

За първи път от 1985 г. насам нито един пилот на Yamaha не участва в точките

В миналото Ассен беше една от райските писти на Yamaha. Валентино Роси взе много победи и спечели последната си Гран при на пистата. С оттеглянето на Фабио Куартараро, катастрофите на съотборника му Франко Морбидели и на пилота на RNF Дарин Биндер и 16-ото място на Андреа Довициозо Yamaha се прибра с напълно празни ръце от Асен. За първи път след Гран при в Асен през сезон 1985 Yamaha не успя да спечели точки.

„Тези резултати не бяха това, което очаквахме. За щастие никой от водачите не е пострадал при катастрофите. Влязохме в състезанието с очакването да покажем добро представяне. Бяхме много добре подготвени за това състезание“, отбелязва Мерегали.

В шампионата Куартараро (172 точки) продължава да води пред пилота на Aprilia Алейш Еспаргаро (151 точки). Сред производителите Yamaha (172 точки) е на втора позиция, но вече има голяма разлика от Ducati (246 точки).