четвъртък, май 16, 2024
HomeMotorsportsРобърт Уикенс на подиума при завръщането си в състезанието!

Робърт Уикенс на подиума при завръщането си в състезанието!

В първото си състезание след тежка катастрофа в IndyCar Робърт Уикенс финишира на подиума в класа в Дайтона заедно с Марк Уилкинс в Hyundai Elantra TCR

Робърт Уикенс направи впечатляващо завръщане в кокпита на състезателния автомобил в петък. Канадецът, който е прикован към инвалидна количка след катастрофата си в IndyCar на 19 август 2018 г., участва в състезанието IMSA Michelin Pilot Challenge в рамките на „24-те часа на Дайтона 2022“. И при завръщането си Уикенс веднага се класира на подиума в своя клас.

В екип с Марк Уилкинс в 4-часовото състезание Уикенс управляваше Hyundai Elantra N TCR, собственост на екипа на Брайън Херта, който беше пригоден за неговите нужди с газ и спирачка на волана. Уикенс кара първия стинт от състезанието и си проправи път от седмо място на стартовата решетка до трето.

След това съотборникът му Уилкинс пое Hyundai. Тъй като е физически неограничен, той управлява автомобила нормално с педалите на газта и спирачката. За да съобщи на автомобила, така да се каже, трябваше само да завърти един превключвател, точно както Уикенс трябваше да го завърти за себе си.

Wilkins дори за кратко изведе 33 Herta-Hyundai начело в класа. При последния питстоп обаче няколко позиции бяха загубени заради проблеми с ускорението. Но след това Улкинс започна да наваксва. И след като малко преди края беше на четвърто място, той успя да направи решителната маневра няколко минути преди карирания флаг.

В завой 3 на комбинацията от писта и овал в Дайтона Уилкинс изпревари със спирачки Тристан Хърбърт (NGP-Audi) и така отново зае третата позиция, на която бе поел автомобила от Уикенс. Той не отстъпи от тази позиция до финала. По този начин Уилкинс подари на себе си и на Уикенс признат подиум при завръщането на последния.

„Странно е усещането да си на подиума, без сам да си минал под карирания флаг“, бяха първите думи на Уикенс след състезанието. „Марк даде всичко от себе си“, възхвалява завърналият се в състезанието пилот финалната атака на съотборника си и признава: „Разбира се, че съм щастлив отново да бъда част от церемонията по победата. В края на краищата последният път беше много отдавна.“

Последният подиум на Уикенс преди тежкия инцидент в IndyCar е от предишното състезание в Мид-Охио на 29 юли 2018 г. Сега 32-годишният канадец успя да изпита това усещане отново в Дайтона при дебюта си в TCR.

Класът TCR бе спечелен в петък от Рой Блок и Тим Люис с Alfa Romeo Giulietta Veloce TCR на KMW Motorsports. Междувременно общата победа в състезанието, с което бе открит сезонът на 2022 IMSA Michelin Pilot Challenge, спечелиха Ерик Филгейрас и Стеван Макалиър (RS1-Porsche).