неделя, май 19, 2024
HomeMotorsportsРали Дакар 2024: етапна победа за Кинтанила, лидерство в генералното класиране за...

Рали Дакар 2024: етапна победа за Кинтанила, лидерство в генералното класиране за Бранч

Въпреки че Пабло Кинтанила се завърна с етапна победа в етап 5, Рос Бранч си върна лидерството в генералното класиране на Дакар – Хоан Бареда Борт катастрофира

Пет от дванадесетте етапа на Рали Дакар в Саудитска Арабия са завършени. В сряда участниците пътуваха от Хофуф до Шубайтах в „Пустия квартал“ – огромната пясъчна пустиня в южната част на страната

В класирането при мотоциклетите Пабло Кинтанила (Honda) взе победата за деня, а Рос Бранч (Hero) си върна лидерството в генералното класиране с шестото най-добро време. Хосе Игнасио Корнехо (Honda), който стартира като лидер в генералното класиране, не успя да влезе в топ 10 на дневното класиране и се смъкна до второ място в общото класиране на ралито.

На старта на етапа в сряда Бруно Сантос (Husqvarna) първоначално водеше в състезанието. В дюните обаче Кинтанила нанесе своя удар след два трудни дни. Чилиецът спечели етапната победа. Това е третата победа на Honda в настоящото рали Дакар.

Съотборникът на Кинтанила в екипа на Honda Адриен ван Беверен завърши втори, на 37 секунди зад него. Тоби Прайс (KTM) бе третият най-бърз на финала на етапа в Шубаята. Тобиас Ебстер (KTM) също завърши деня в топ 10 като десети по бързина.

Междувременно Жоан Бареда Борт (Hero) записа катастрофа в „Празния квартал“. Испанецът стигна до финала на етапа с повече от десет минути изоставане и трябваше да получи медицинска помощ в бивака.

Според информация от отбора Бареда е ударил тялото си в кормилото на мотоциклета след неуспешен скок в дюните и се е оплакал от болка, включително в областта на гърдите.

Следващият етап в програмата на участниците в Дакар е 48-часовият етап, който се провежда за първи път. В четвъртък и петък „Пустият квартал“ ще бъде прекосен в дълъг цикъл, при който няма стандартизиран бивак, където всички участници да пренощуват.

Създадени са няколко временни бивака. Кой бивак ще се използва за нощувка зависи от това колко път е изминал всеки участник до 16:00 ч. в четвъртък следобед. Оттам състезанието продължава на следващата сутрин. Финалът на двудневния маратонски етап е отново в Шубайта в петък вечерта