събота, април 20, 2024
HomeBundesliga"Приятно напрежение" в Sport-Club: ледът е търсен

„Приятно напрежение“ в Sport-Club: ледът е търсен

В края на първата си английска седмица този сезон СК Фрайбург приема Борусия Мьонхенгладбах (неделя, 17:30 ч.), един от любимите си съперници – и като лидер в лигата.

„Спете добре, яжте добре, излизайте на леда“ – това беше програмата, която Максимилиан Егещайн обяви късно вечерта в четвъртък след победата срещу Qarabag Agdam за дните до следващия домакински мач. „Тогава ще имаме сили отново в неделя“, сигурен е полузащитникът. Съотборникът му Матиас Гинтер пък имаше нужда от лед на малки порции върху слепоочието си, за да охлади виолетовото, което получи още в първите минути от лакътя на съперника си.

Това не би трябвало да му попречи да започне в неделя срещу бившия си клуб, от който се върна в тренировъчния си клуб през лятото. „Да играеш на всеки три или четири дни е по-добре от тренировките, а след това два поредни домакински мача – това е наистина добре“, каза Гинтер, който вече очаква с нетърпение следващата задача. „Много съм щастлив, че в момента печелим близките мачове, това ни помага – обясни 28-годишният играч – с чувство за постижение, добре е да продължим да работим върху играта си.“ Не само в откриващия мач на Лига Европа, но и в Бундеслигата Sport-Club спечели всеки от последните си три мача с един гол разлика.

Любим съперник Гладбах

А сега на стадион „Европа-Парк“ идва съперник, който традиционно изпитва трудности във Фрайбург. През последните два сезона двубоят завърши с равенство, но Борусия спечели само веднъж във Фрайбург. Това се случва преди повече от 20 години, през март 2002 г., когато побеждаваме с 1:0 благодарение на гола на Арие ван Лент. Но сегашният отбор на Борусия вече няма много общо с отбора от предишния сезон, предупреди треньорът на СК Кристиан Щрайх: „Гладбах е много променлив, много офанзивен, съперник, който иска да реши много неща с футбол. Те са готови за това и са влезли добре.“ С новия треньор Даниел Фарке те ще се справят „тактически много добре“. „Но имаме увереност“, каза Щрайх уверено, „но трябва да гледаме да вложим сила на терена, иначе няма да успеем.“

Три мача за една седмица? „Хубав стрес „

Поради това може да има промени в сравнение с мача с Карабах. Защитникът Мануел Гулде ще се завърне в отбора след травма в глезена. Същото важи и за нападателя Кевин Шаде след едномесечна почивка, който обаче първоначално се очаква да събере първи минути във втория отбор, в мача от третата лига на Wehen Wiesbaden. През изминалия уикенд Даниел-Кофи Керех и Лукас Кюблер, наред с други, бяха на работа при U23, за да натрупат състезателен опит. След това и двамата се завръщат в първия отбор в Лига Европа, а Кирех е заменен и срещу Карабах. „Разполагаме с добър широк състав и сме добре подготвени“, оптимистично коментира предстоящите седмици в Англия Егещайн. „Три мача в рамките на една седмица вече са стрес, но това е хубав стрес и ние го заслужихме през миналия сезон.“