четвъртък, май 2, 2024
HomeChampions LeagueОспорвана дузпа за хандбал извежда PSG напред в мача

Оспорвана дузпа за хандбал извежда PSG напред в мача

Борусия Дортмунд загуби с 2:0 от Пари Сен Жермен на старта на груповата фаза на Шампионската лига. BVB се събуди едва в края срещу френския отбор, който дълго време имаше превъзходство.

Треньорът на ПСЖ Луис Енрике се спря на три промени след домакинското поражение с 3:2 от Ница в Лига 1: Маркиньос, Угарта и бившият играч на Франкфурт Коло Муани започнаха на мястото на Данило Перейра, Солер и Гонкало Рамос (всички на пейката).

Треньорът на Дортмунд Един Терзич направи две промени след съботната победа с 4:2 във Фрайбург в Бундеслигата. Волф и Зюле замениха Бенсебайни и Халер. По този начин Терзич пожертва един нападател в полза на трети централен защитник.

Шабицер трябва да излезе рано, Витиня на пост

Тактическото подреждане на защитата вече го подсказваше: От самото начало Дортмунд даде на Париж много владение и от време на време се опитваше да контраатакува със светкавична скорост. BVB нямаше късмет още в началото на мача, тъй като Сабитцер се хвана за слабините и адуктора след кратък спринт и скоро след това трябваше да бъде заменен от Нмеча (14.). Малко след това Дортмунд дори имаше първото чисто голово положение в мача в лицето на Мален (14.). В резултат на това обаче ПСЖ започна да доминира все повече.

В 19-ата минута Витиня не успя да се разпише за френския тим с удар от границата на наказателното поле във вътрешната страна на гредата. След това Париж продължи да има ясно изразено превъзходство (почти 80 процента владеене на топката през първото полувреме). Отново и отново обаче на французите им липсваше последната доза късмет в решителния момент; също и защото Борусия отново и отново беше близо до противника, поне в центъра на наказателното поле.

Впрочем: Освен в началната фаза Дортмунд многократно губеше топката твърде бързо при изграждането ѝ, така че почти нямаше облекчение за единайсеторката на Терзич до свирката на съдията Хесус Гил Мансано на почивката.

Mbappé превръща топката в хандбална, Hakimi елегантен

Малко след почивката обаче на парижани беше отсъдена дузпа за игра с ръка: Мбапе се опита да подаде в центъра на Дембеле, но се удари в ръката на Сюле – отново от много близко разстояние и с не неестествена позиция на ръката. Мансано отсъди наказателен удар, който бе потвърден дори след проверката на VAR. Мбапе изпълни уверено, въпреки че Кобел бе познал ъгъла (49.).

След това Борусия се опита да стане по-офанзивна. Малко по-късно обаче чудесна комбинация между Витиня и бившия играч на Дортмунд Хакими доведе до 2:0: мароканецът завърши акцията покрай Кобел с външната страна на крака във вратата (58.).

Вълкът също е контузен – Бьоноа-Гитенс на постовете

Терзич вкара в игра Фюлкруг на мястото на Брандт и Мален (62.). Въпреки че BVB успя да отвори играта, чистите шансове за гол оставаха оскъдни – до 79-ата минута, когато Бьоно Гетенс провали с най-добрия шанс на BVB в мача на левия далечен стълб след взаимодействие на двама шутника с Реус. Друг гол обаче не трябваше да бъде отбелязан.

Следващият мач на Дортмунд е домакинството срещу VfL Wolfsburg в събота (15:30 ч.), а AC Milan гостува във Вестфалия в Шампионската лига на 4 октомври (21:00 ч.). Парижани се изправят срещу Олимпик Марсилия в „Льо Класик“ в неделя (20,45 ч.), а в горната част на първенството PSG паралелно BVB в Нюкасъл Юнайтед.