събота, април 20, 2024
HomeChampions LeagueНоа Окафор: От резерва до незаменим редовен член

Ноа Окафор: От резерва до незаменим редовен член

Само преди няколко седмици Ноа Окафор беше едва втори избор в РБ Залцбург. Междувременно швейцарецът се превърна в неизменна част от играта на австрийските шампиони. Той доказа това и при равенството 1:1 срещу Милан.

Това е сцена, която е емблематична за настоящата форма на Ноа Окафор: Нападателят на Залцбург се добра до топката в мача от Шампионската лига срещу Милан в 28-ата минута след пас на Фернандо в наказателното поле, промуши я през краката на защитника Пиер Калулу, а след това накара вратаря Майк Майгън да изглежда много стар с още един тунел.

„Първият проблем беше умишлен. След това беше важно само да вкараме топката във вратата“, обясни швейцарецът след мача пред микрофона на „Скай“ света на мислите си преди временното 1:0. „Изключително съм щастлив от гола. „

Okafor предимно на пейката през август

Само преди няколко седмици изглеждаше немислимо, че Окафор ще бъде в стартовата единайсеторка на Залцбург за откриването на Шампионската лига. През август 22-годишният футболист бе само на пейката в три поредни мача от лигата, а старши треньорът Матиас Яйсле разчиташе на Фернандо и Бенджамин Сеско в предни позиции. Едва при победата с 6:0 като гост срещу Австрия Лустенау на 27 август Окафор се завръща в стартовия състав – и очевидно е убедил напълно треньора си.

Okafor се отплати за вярата му с голове, като вкара във всеки от последните четири състезателни мача. Окафор, който след мача разказа за най-добрия си мач в Шампионската лига, също така словесно подчерта върховата си форма: „Опитах се да играя смело. Чувствам се в топ форма.“

Okafor: „Не може да ни обвинявате за нищо“

Като Алексис Залемайкерс вкара изравнителния гол за италианските шампиони в 40-ата минута, Залцбург в крайна сметка трябваше да се задоволи с точката. Подобно на съотборника си Никола Сейвалд, равенството остави у Окафор смесени чувства: „Жалко, че не беше достатъчно за три точки. Но ние дадохме всичко от себе си и не можем да се упрекваме. Беше супер мач – можем да надградим и да продължим напред. Можем да се гордеем с това.“

След срещата в лигата с SV Ried в събота Залцбург продължава в горния ешелон с гостуване на Челси в сряда. Лондончани загубиха първия си мач с 1:0 от Динамо Загреб, а след първия ден вече има признаци за открита надпревара за класиране в група Е. Окафор вярва, че отборът му има шанс: „Убеден съм, че можем да поднесем изненада.“