събота, май 18, 2024
HomeTennisМладежът Гауф предизвиква серийната победителка Свитек на финала

Младежът Гауф предизвиква серийната победителка Свитек на финала

Париж – С 34-ия си пореден успех полската номер едно в света Ига Свитек се класира на финала на Откритото първенство на Франция в Париж.

21-годишната тенисистка победи рускинята Даря Касаткина с 6:2, 6:1 и сега ще се изправи срещу американката Коко Гауф на финала. 18-годишната тенисистка победи италианката Мартина Тревизан с 6:3, 6:1 на полуфинала и стана най-младата финалистка на Откритото първенство на Франция след белгийката Ким Клайстерс преди 21 години.

И двамата с равни двубои

Свитек, която през 2020 г. на „Ролан Гарос“ спечели единствената си до момента титла от Големия шлем, изравни суперсерията на Серена Уилямс от 2000 г. с победата си над Касаткина. Тя се нуждаеше само от 64 минути, за да постигне успех в едностранния мач на корт „Филип Шатрие“. „Това е много специален момент за мен. В момента съм много емоционален“, каза Свитек след мача.

Полякинята имаше няколко проблема с Касаткина само в началото. След ранен пробив за 2:0 полякинята сама трябваше да предаде сервиса си. Касаткина изравни за 2:2, но след това Свитек вдигна нивото си и взе шест поредни гейма. Тя взе първия сет след 38 минути. Световният номер едно в тениса доминираше и във втората част и взе първия мачбол с ас.

Във втория полуфинал Гауф и Тревизан изиграха равностоен двубой в първия сет. И двамата тенисисти имаха големи проблеми да пробият подаването си. Към края на първия сет Гауф, която през 2018 г. спечели състезанието за юноши и девойки на „Стад Ролан Гарос“, стана по-силна и взе първия сет.

След това Тревизан трябваше да се лекува няколко минути. Италианецът спечели турнира в Рабат в навечерието на Откритото първенство на Франция и затова беше играл много напоследък. Тревизан започна втория сет с дебела превръзка на бедрото. Въпреки че италианката отново опита всичко, Гауф беше твърде силна в този слънчев ден в Париж и взе първата си точка след 1:28 часа.

„В момента съм малко шокиран. Нямам думи, с които да го опиша“, каза Гауф след победата си. Тя иска да влезе във финала в събота със същото спокойствие, което показа във всичките си мачове в Булонската градина досега. „В момента в света се случват толкова много неща, особено в САЩ. Това е просто един тенис мач“, каза Гауф.