сряда, май 1, 2024
HomeMotorsportsМарк Маркес за Акоста: "Един от най-великите в настоящето и бъдещето"

Марк Маркес за Акоста: „Един от най-великите в настоящето и бъдещето“

Смяна на охраната в MotoGP? Марк Маркес вижда в Педро Акоста шампиона на бъдещето – може ли новобранецът все пак да му отнеме рекорда за победи от 2013 г.?

Педро Акоста влезе в историята с първия си подиум в MotoGP в Гран при на Португалия. Той е третият най-млад пилот (19 години и 304 дни), завършил на подиума в премиерния клас. Ако вземете предвид само съвременната ера в MotoGP от 2002 г. насам, той води в класацията

Впечатляващ дебют, който новакът в MotoGP може да подобри, ако счупи още един рекорд, а именно този на най-младия победител в категорията.

От 2013 г. насам тази титла се държи не от кого да е, а от Марк Маркес, който спечели първото си състезание в премиерния клас на възраст 20 години и 63 дни. В чисто математически план Акоста разполага с цялата първа половина на сезон 2024 г., за да изпревари Маркес в това отношение.

Дебютантът в MotoGP навършва 20 години на 25 май, а последната Гран при преди да премине границата от 63 дни на възрастовия рекорд на Маркес е тазгодишната Гран при на Германия на пистата Заксенринг от 5 до 7 юли.

Испанците вече няколко пъти през този сезон водиха директен двубой на пистата, за последно в Португалия, където Акоста успя да остави Маркес зад себе си. Маркес обясни: „Хубаво е да го следваш, защото той е новак. Той кара леко и се възползва чудесно от бордюрите и гумите“.

„Той караше невероятно състезание, беше супер бърз. Преди състезанието в Катар казах, че тази година той ще постигне подиуми и победи. Нека видим дали ще успее да се пребори за шампионата веднага.“

На въпроса дали Акоста му напомня малко за себе си, осемкратният световен шампион отговори: „Да. Той е едно от големите имена в шампионата в малките категории и ще бъде едно от големите имена в бъдеще и настоящето.“

А Хорхе Мартин, който спечели състезанието в Португалия пред Енеа Бастианини и Акоста, също каза, че новобранецът му напомня „малко на мен самия“.

„Аз също бях трети във второто си състезание. Той със сигурност ще бъде един от най-трудните съперници в бъдеще. Но това не е изненада. Всички знаем какъв талант е той. Ето защо днес той седи тук с нас“, заяви Мартин.