понеделник, юни 17, 2024
HomeFootballЛюбопитен сценарий благодарение на Atalanta: ще играят ли шест клуба от Серия...

Любопитен сценарий благодарение на Atalanta: ще играят ли шест клуба от Серия А в Шампионската лига?

Както е възможно в Бундеслигата, през следващия сезон в Серия А може да има и шест участника в Шампионската лига. Освен ако Аталанта не заеме още едно място

Втора титла в историята на клуба – след 61-годишно чакане – не беше „само“ радост сама по себе си за Аталанта Бергамо. Спечелването на финала на Лига Европа срещу непобедения дотогава Байер 04 Леверкузен имаше и приятен страничен ефект за северноиталианците: титлата в ЕЛ означава, че те малко или много са се класирали два пъти за предстоящия сезон на Шампионската лига. Което всъщност нямаше да е необходимо.

Един ден преди края на първенството, в който бергамци все още имат мач в ръка, т.е. два мача, отборът на Джан Пиеро Гасперини е с комфортна преднина от три точки пред AS Roma на пето място. Тъй като в Италия се брои директното сравнение, а Аталанта спечели това срещу Рома, петото място е сигурно още преди финала на ЕЛ.

И само това е достатъчно, за да играе в реформираната висша лига през 2024/25 г. – защото благодарение на доброто си представяне през този сезон в турнира за Купата на европейските шампиони Серия А – подобно на Бундеслигата – получи пето място за директен старт. Дотук добре за Аталанта, за която това вече няма значение. Но сега има значение за друг клуб – при един любопитен сценарий.

Ако Аталанта остане пети, петото стартово място, което се дава чрез лигата, ще отиде при отбора, който е на шесто място, защото тимът от Бергамо вече се е класирал благодарение на титлата си в ЕЛ. В такъв случай от това ще се възползва шестият в класирането AS Roma – Италия ще има шести участник в ШЛ

Benfica стиска палци на Atalanta

Ако обаче Аталанта все пак завърши на четвърто място, което изглежда напълно възможно предвид позицията им в таблицата (Ювентус е четвърти с 68 точки от 37 мача, Аталанта има 66 точки след 36 мача и следователно е в свои ръце), ситуацията се променя. В този случай Юве ще завърши на пето място и все още ще бъде в ШЛ, но мястото в ШЛ, което Аталанта на практика е удвоила, ще бъде преразпределено от УЕФА към отбор от квалификациите за ШЛ. По-конкретно на португалския рекордьор Бенфика.

Бергамо ще изиграе оставащите си два мача от първенството у дома срещу ФК Торино и АС Флоренция, които все още са в борбата за международен футбол. Междувременно Фиорентина ще играе във финала на Конферентната лига на 29 май (срещу Олимпиакос Пирея) и при успех вече няма да зависи от позицията си в лигата. Всичко е малко странно в тази последна седмица на Серия А.