четвъртък, март 28, 2024
HomeChampions LeagueЛивърпул и Реал Мадрид: пътищата към финала

Ливърпул и Реал Мадрид: пътищата към финала

Пътищата на ФК Ливърпул и Реал Мадрид към тазгодишния финал на Шампионската лига едва ли могат да бъдат по-различни. И все пак по някакъв начин те са свързани.

Кралските вероятно не искат да чуят за това повече – и вероятно едва ли някой друг си спомня за тази гротескна ситуация – но Реал Мадрид се оплакваше горчиво от жребия от кръга на 16 Париж Сен Жермен през зимата. Точно така, имаше нещо там. Неправилен състав на лотарийните топчета, теглене при втори опит. И PSG вместо Бенфика за Реал Мадрид, който спечели групата си пред Интер Милано, Шериф Тираспол (домакинско поражение на „Бернабеу“) и Шахтьор Донецк.

Следващото беше урок за кралските играчи в Принценпарк. Това, което последва, обаче беше толкова зрелищно пътуване през нокаут рундовете на висшата лига, че никой от рекордьорите в състезанието не би искал да го пропусне. Хеттрик на Бензема след загуба с 1:0 в първия мач и с 1:0 във втория – дълго време на пръв поглед без шанс, но в крайна сметка победа.

Real също предотврати завръщане – като навакса изоставането си

Задвижван от гениалността на своите индивидуалисти, Реал Мадрид надделя и срещу едва ли не по-малко блестящо ръководения Челси – все пак защитаващ титлата си – и Манчестър Сити. Карим Бензема се отличи с 15 гола досега през сезона, независимо дали в първия четвъртфинален мач срещу „сините“ (3:1), или в „завръщането“ с 2:3 след изоставане от 3:0 на непристъпния „Бернабеу“.

Кралските особи си позволяват само да наваксват. Не може да се стряска въпреки 0:2, 1:3 и 2:4 в спектакъла с 3:4 в Манчестър, а след това и два гола за две минути във втория мач. Въпреки че до 90-ата минута Сити все още водеше с 1:0 и 5:3 в Мадрид. Черешката на тортата досега, сякаш някой я е инсценирал. Вярно на мотото: Който поведе срещу Реал Мадрид, вече е загубил.

Така че Ливърпул ще трябва да премести мача? Червените, победители в групата с 18 точки от 18 възможни, пред Атлетико Мадрид, ФК Порто и Милан, най-накрая срещнаха Интер, а не РБ Залцбург в последния 16-и кръг – и спечелиха първия мач с 2:0 в Милано. В реванша на „Анфийлд Роуд“ Интер изведнъж поведе и натисна за втори гол, докато нерадзурите не се разпиляха. Точно навреме.

Scary moments at Villarreal

Тогава те победиха Бенфика с 3:1 на четвъртфиналите, първо в първия мач, а след това и във втория. Но португалците наваксаха на „Анфийлд“ – 3:2, 3:3, Ливърпул се разклати. След това времето на Бенфика изтече. Червените бяха противоположност на кралските особи: На полуфинала срещу Виляреал отново уж лесно равенство, отново победа в първия мач (2:0). И отново завръщането на другия, когато Submarinos неочаквано също поведоха с 2:0. Липсваше им качество, за да предотвратят обрата на Ливърпул (3:2 след 0:2).

Така че в съботния финал Реал Мадрид, който за последен път загуби финала на Хенкелпот от Ливърпул в Париж през 1981 г., ще срещне Ливърпул в Париж. А Ливърпул, който загуби горчиво от Реал Мадрид на финала през 2018 г., от Реал Мадрид. Среща, която е нещо средно между отмъщение и наваксване. Единственият въпрос сега е дали тя ще бъде завършена или предотвратена.