понеделник, април 29, 2024
HomeMotorsportsКой е спал най-добре през изминалата нощ: Макс Верстапен

Кой е спал най-добре през изминалата нощ: Макс Верстапен

Защо пилотът на Red Bull Макс Верстапен, вече двукратен световен шампион във Формула 1, е големият победител в сезон 2022 дори без голямо парти

Уважаеми читатели,

Макс Верстапен сигурно е спал отлично след 2022 г., когато се проведе Гран при на Япония в Сузука. И нищо чудно: голямото парти беше отменено – след състезанието двукратният световен шампион във Формула 1 се прибра направо у дома.

И така, добре дошли в тази понеделнишка рубрика, която обикновено можете да прочетете на нашия сроден портал Motorsport.com, но която напуска „дома“ си веднъж годишно – когато има нов шампион във Формула 1. А той е, въпреки че самият Верстапен и неговият отбор Ред Бул първоначално дори не знаеха, че решението за световния шампионат е взето.

Стартът на сезона се определя от Леклерк във Ferrari

Последното си остава любопитна странична бележка в сезон, в който Верстапен, макар и не от самото начало, като цяло е много последователен по отношение на успешната защита на титлата. Защото си спомняме: Шарл Леклерк с Ferrari имаше най-добрия старт на годината! От друга страна, Red Bull имаше много лош късмет в първите състезания.

След третото състезание за Гран при на Австралия например Верстапен вече изоставаше с 46 точки в генералното класиране, а за победата в Саудитска Арабия имаше 25 точки. Три състезания по-късно обаче той за първи път тази година е начело в класирането на пилотите във Формула 1. И оттогава не е изпускал тази преднина.

Статистиката е следната: дванадесет победи от 18 състезания досега. Ако се извадят двете отпадания в Бахрейн и Австралия, Верстапен не е успял да спечели само четири пъти, когато е бил на финала: завърши втори в Шпилберг, трети в Монако и седми в Силвърстоун и Сингапур след трудности и в двете състезания. В пет случая той взе бонус точка за най-бърза обиколка.

Кога точно е взето решението за сезон 2022

За това, че ще спечели титлата на Световното първенство през 2022 г., беше съобщено още преди известно време. Единственият въпрос беше кога ще се случи това. Вчера отговорът беше „Сузука“ – мястото, където са взети много драматични решения за световния шампионат.

Сузука също беше драматична тази година, но не заради решението за световния шампионат, а по други причини. А сезонът през 2022 г. беше определен много преди това.

Голямата повратна точка? Може би Гран при на Франция. Тогава Шарл Леклерк и Ferrari не успяха да се възползват от (възвърнатите) си сили. Леклерк потъна в бариерите на Льо Кастеле, както Ferrari загуби други възможни победи в Барселона и Баку заради технически неизправности. И с това Световното първенство на практика приключи.

Верстапен се възползва от неспособността на Ферари

Това беше краят, защото Ferrari не успяха да вкарат достатъчно добре сами. Но тя се проведе и защото комбинацията от Верстапен и Red Bull RB18 просто не можеше да бъде огъната.

В началото на сезона 2022 г. изглеждаше, че Серхио Перес може да се справи с новото поколение автомобили малко по-добре от съотборника си Верстапен, но Верстапен така последователно опроверга тази теория с победите си и изключителната си последователност, че в крайна сметка разби надеждите на Ferrari за титла.

Но важен фактор тук беше и техническото развитие: Red Bull скоро овладя първоначалните си проблеми. Ferrari, от друга страна, се препъваше от една злополука в друга в началото на европейския сезон, на няколко пъти загуби стратегията си и също така не беше наясно с вътрешното право на тима за Леклерк и Карлос Сайнц. И Верстапен благодари.

В крайна сметка Верстапен не може да бъде огънат

Старият и новият световен шампион не само имаха добра преднина пред съотборника си Перес, но и можеха да разчитат на инженерите на Ейдриън Нюи, че постоянно ще правят RB18 по-бърз. Когато се появяваха нови части за автомобила на Верстапен, нещата обикновено се развиваха директно и устойчиво. Така че победителят в надпреварата за развитие през 2022 г. очевидно е Red Bull.

А самият Верстапен разбра чудесно как да приложи този изключителен пакет отлично, особено в състезанията, в които стартовата позиция не беше идеална: той спечели в Унгария от десета позиция на стартовата решетка, в Белгия от 14-а позиция на стартовата решетка, в Италия от седма позиция на стартовата решетка. Подобни наказания просто го оставиха безразличен. Разбира се, той вече беше на път към победата в момент, когато вече се беше прицелил в спечелването на титлата.

Верстапен е наравно с Алонсо

Настоящият двукратен световен шампион във Формула 1 Верстапен е единадесетият пилот, който успява да защити директно титлата си – като Люис Хамилтън, Себастиан Фетел и Фернандо Алонсо.

И като стана дума за Алонсо: С победата си на „Сузука“ Верстапен не само изравни рекордьора по титли в Световния шампионат на Формула 1, но и спечели толкова Гран при, колкото и Алонсо: 32.

Вероятно затова не е много лошо за Верстапен, че големият баш на „Сузука“ беше отменен. Със сигурност ще има възможност да празнува отново в оставащите четири състезания през тази година, ако продължи да го прави както досега. Това е очаквано. А след това може и да не прекара толкова спокойна нощ, както след Гран при на Япония…

Съгласни ли сте? Противоречие? Да поговорим!

Мислите по подобен начин? Или напълно различни? Тогава нека поговорим за това: Не се колебайте да ме следвате във Facebook и/или Twitter, където с удоволствие ще обсъждам тази рубрика – и други теми от Формула 1 и моторните спортове като цяло – с вас.

А кой не е спал добре след състезанието в Сузука? Както винаги, можете да разберете това в сестрата на рубриката, която този път е написана от моя колега Норман Фишер