четвъртък, април 25, 2024
HomeBundesligaКиев печели благотворителния мач в Дортмунд - 400 000 евро за добра...

Киев печели благотворителния мач в Дортмунд – 400 000 евро за добра кауза

Борусия Дортмунд загуби благотворителния мач срещу Динамо Киев с 2:3. По-важно от резултата обаче несъмнено беше символичното значение на мача.

Спортните и футболните аспекти останаха на заден план пред 35 000 зрители в парка „Сигнал-Идуна“. Събраните средства – в крайна сметка 400 000 евро – ще бъдат използвани за различни проекти в полза на Украйна.

Три дни след поражението в топ мача срещу ФК Байерн Марко Роуз заложи на смесица от редовни играчи и младежи, така че от една страна започнаха величия като Ройс и Хааланд, но от друга – и Бьоно Гетенс, Семич, Ферай или Таз, които досега бяха използвани по-често в Трета лига или U 19. На пейката седна и 20-годишният Алан Ауси, който преди два месеца избяга от Украйна в Рурската област и оттогава тренира с втория отбор на BVB.

В стартовия състав на Динамо Киев, чийто треньор е румънецът Мирча Луческу, имаше осем настоящи украински национали.

За действащите украински шампиони мачът в BVB, въпреки благотворителния фон, беше и спортен тест за издръжливост, тъй като от началото на войната на играчите естествено им липсваше игрова практика за важните срещи с украинския национален отбор.

Откриващ мач с висока резултатност – австралийците влязоха в игра след половин час

След това гостите, които бяха френетично приветствани от многобройните украински фенове на стадиона, имаха забележимо по-голямо желание да се докажат в спортно отношение.

Въпреки това BVB поведе рано чрез младия Бьоно Гетенс (4-ти), но Киев бързо обърна мача чрез мечтания гол на Буялкси (9-ти) и грешка в позицията, която позволи на Ванат да отбележи (11-ти).

След това Динамо беше по-добрият отбор и след като Шапаленко пропусна да направи 1:3 от точката на дузпата срещу Хиц (17.), Ванат отново се справи по-добре преди почивката и вкара за втори път тази вечер (35.). Мукоко и Ауси вече бяха влезли в игра след половин час на мястото на Хааланд и Аканджи.

На почивката и двамата треньори направиха оживени промени, като BVB даде шанс на повече играчи от втория ред, включително на вратаря Унбехаун и Роте или Финк. Последният изпълни дузпа малко след подновяването на играта, но Райнир не успя да вкара срещу Бушчан (54-та минута).

Rothe отново вкара гол – успех и извън терена

Общо казано, втората линия на Дортмунд изглеждаше малко по-активна и доминираше през втория период, без да блести особено с играта си. Въпреки това голът на Роте след корнер беше заслужен (65-ата минута), а Мукоко (66-ата минута) и отново Роте (69-ата минута) дори имаха изравнително попадение на крака (Мукоко) и с глава (Роте).

В заключителната фаза и двете страни имаха много шансове, но в крайна сметка победата остана за украинците. Освен в спортен аспект обаче събитието ще бъде оценено като успешно и от двете страни, а желаната от Ханс-Йоахим Вацке сума от 400 000 евро беше постигната.

Благотворителното пътуване на Киев продължава, като през последните няколко дни и седмици украинците вече бяха на път за Варшава, Истанбул и Клуж, а след два дни ги очаква мач с Динамо Загреб (18:00 ч.). BVB ще се изправи срещу VfL Bochum в събота (15.30 ч.).