събота, май 4, 2024
HomeBasketballДончич изведе Далас до 3:2 - Бостън изхвърли Бруклин

Дончич изведе Далас до 3:2 – Бостън изхвърли Бруклин

Две близки серии в плейофите и една плоска: докато Лука Дончич изведе Далас Маверикс до победа с 3:2 над Юта пред собствена публика, Раптърс изненадващо откраднаха мач 5 във Филаделфия. Бостън вече мина. НБА във вторник сутринта.

В понякога разгорещен мач – Хасан Уайтсайд за гостите и Реджи Бълок за домакините бяха изгонени – Далас Маверикс спечелиха изненадващо високо 102:77 срещу Юта Джаз, след като първите четири двубоя бяха доста равностойни. Мавс вече водят с 3:2 и имат „мач пойнт“, а мач 6 ще се проведе отново в Солт Лейк Сити. Тексасците не са печелили серия от плейофите, откакто Дирк Новицки спечели титлата през 2011 г.

Суперзвездата им Лука Дончич игра за първи път в плейофен мач пред собствените си фенове, след като се завърна след разтежение в прасеца при загубата от Юта с 99:100. Словенецът показа обичайната си сила, като от време на време караше Джаз да изглеждат стари с плавни трикове с тяло и потапяше тройки от висока дъга. В крайна сметка 33 точки бяха в актива му, а 24 добави Джейлън Брансън. Макси Клебер получи 20 минути, грабна пет борби, но остана без точка. „Още нищо не е свършено, трябва да спечелим още една победа“, каза Дончич след френетично отпразнуваната победа.

Героите на Джаз бяха разочароващи: докато центърът Руди Гоберт постигна обичайния си „дабъл-дабъл“ (17/11), Донован Мичъл (9) и Майк Конли (4) разочароваха всички в бекграунда. Крайният резултат беше най-ниската точка на Джаз от загубата с 68:118 през ноември 2018 г. – също в Далас.

Неудовлетворени мрежи в четири мача

Малко хора очакваха „разгром“ в серията между Бостън и Бруклин. Но Селтикс получи четвъртата си победа в четвъртата си среща с Nets – победа 116-112 завърши сезона на влакчето в увеселителния парк на Кевин Дюрант & Co. които трябваше да се справят без неваксиниран Кайри Ървинг за дълго време, а след това също загуби Джеймс Хардън на Филаделфия 76ers. На седмо място Бруклин най-накрая се промъкна в плейофите чрез турнира за влизане в плейофите.

„Техният рекорд не показва колко са добри“, каза Джейсън Тейтъм пред телевизионния канал TNT след четвъртия мач. „Но ние вярвахме в себе си и не гледахме твърде далеч напред.“ Той беше най-добрият реализатор на Селтикс с 29 точки. 39-те точки на Дюрант не бяха достатъчни на Нетс да се откъснат и да наложат пети мач. Даниел Тайс (6 точки), който отново е в стартовата петица, има 8 борби, но изигра малко по-малко от 20 минути заради ранни фаулове и завръщането на Робърт Уилямс.

На полуфиналите „Селтикс“ ще срещнат Милуоки Бъкс или Чикаго Булс. Защитаващите титлата си Бъкс водят в серията с 3-1.

Торонто не се отказва

И също толкова неочаквано серията между Сиксърс и Торонто Раптърс все още не е приключила. „Филаделфия“ загуби петия мач с 88:103 у дома, като позволи на канадците да се доближат до 3:2, след като поведоха с 3:0. Торонто, отново водени от Паскал Сиакам (23/10/7), могат да изравнят в шести мач в четвъртък пред собствена публика. Никога в историята на плейофите в НБА отбор не е обръщал изоставане от 3:0 в победа с 4:3.

„Сиксърс“, чийто играч Джоел Ембийд е с травма на палеца, а Джеймс Хардън е разочарован, ще трябва да се напънат, за да стигнат до следващия кръг.