четвъртък, април 25, 2024
HomeChampions LeagueВернер зарадва Лайпциг: RB победи Реал и има 16-ия кръг в свои...

Вернер зарадва Лайпциг: RB победи Реал и има 16-ия кръг в свои ръце

RB Лайпциг държи напредъка в Шампионската лига в свои ръце. Причината за това е впечатляващата победа над защитаващия титлата си Реал Мадрид.

Саксонците не искаха да рискуват поражение с оглед на място в последните 16 г. В сравнение с обрата от 3:3 в Аугсбург те започнаха със Симакан, Хайдара и Нкунку вместо с Хенрихс, Кампл и Поулсен (всички на пейката) – и как. Форсберг беше опасен още в първата минута, а РБ Лайпциг постави под силен натиск защитаващия се Реал.

Кралските футболисти вече се бяха класирали за елиминационните кръгове и играха с отбора на розите без контузените Бензема, Модрич и Валверде и с алтернативна защита от четирима души. Обяснения за различията в мотивацията и качеството, които се забелязват още в началната фаза. И Лайпциг знаеше как да се възползва от това. След корнер и спасяване на Силва от Куртоа, Гвардиола с глава даде преднина на РБ (13-и), която Нкунку увеличи малко по-късно: французинът догони една свободна топка в наказателното поле плътно под напречната греда – 2:0 (18-и)!

Истинско съкращаване и обръщане на играта с главата надолу

Едва след това понякога нехайните Роялс заложиха на повече. Отначало чрез типични по-дълги пасажи на владеене, с времето те се подреждат и на финала. Първите опити на Родриго (35-и) и Винисиус Жуниор (37-и) все пак бяха твърде неуместни, преди Шобошлай да има добър шанс на отсрещната страна да направи 3:0 (42-и). Вместо това на почивката резултатът беше само 2:1 след добре пласиран удар с глава на Винисиус Жуниор от наказателното поле (44-та минута). Също така не беше незаслужен.

Гостите диктуваха началото на второто полувреме и сега започнаха да се движат по-високо. Tchouameni имаше чудесен шанс да изравни, след като спечели топката високо, но Schlager се намеси в собственото си наказателно поле (53). На моменти Реал вече доминираше в една съвсем различна игра, а РБ успяваше да постигне само моменти на облекчение, а не истински пропуски.

Защитата издържа – Жокер Вернер ужилва

Например Орбан срещу Винисиус Жуниор (65-и, 67-и) блесна поне в защита, така че дълго време кралските особи имаха само доста хлебен контрол върху играта. Отсъствието на Бензема в центъра на атаката, разбира се, беше забележимо.

Домакините не успяха да стъпят на земята в офанзивен план, докато Роуз не замени пъргавия Вернер. При контраатаката нападателят изпревари Рюдигер, но стреля в далечния ъгъл (71). Във всеки случай жокерите на Лайпциг отново направиха играта по-отворена.

Мадрид бяха доста доволни от това, а следващият първокласен шанс бе дело на гостите. Но Винисиус Жуниор стреля малко след късия ъгъл (79.). Вернер се справи по-добре във втория опит, въпреки че трябваше да натисне само след изключителната подготвителна работа на Симакан – за решението (81.). Късната дузпа на Родриго за 2:3 не промени нищо (90.+4).

Така Лайпциг победи защитаващите титлата си шампиони, които допуснаха първото си поражение за сезона в 17-ия си състезателен мач. Много по-важно за „саксонците“ е, че следващата седмица ще имат място в последния 16-и кръг в свои ръце.

RB продължава участието си в Бундеслигата в събота с домакински мач срещу Леверкузен (15:30 ч.), а следващия вторник вечер приема Донецк (18:45 ч.). След това Real играе паралелно със Celtic.