понеделник, май 13, 2024
HomeMotorsportsБившият световен шампион Поджиали: треньорът по езда е силно впечатлен от Бастианини

Преди 20 години Мануел Поджиали бе смятан за голям талант, но така и не успя да пробие в MotoGP – Сега той е треньор по езда на Енеа Бастианини в отбора на Gresini

С победата си в нощното състезание в Катар Бастианини стана 25-ият италианец, спечелил състезание в премиерния клас в историята на Световния шампионат по мотоциклетизъм. За екипа на Gresini това беше първата победа в MotoGP от 2006 г. насам, когато Тони Елиас победи Валентино Роси в инфарктен финал.

Част от настоящия отбор на Gresini е италианец, който преди 20 години беше един от най-големите таланти. Мануел Поджиали става световен шампион в клас 125 куб. см през 2001 г. През следващия сезон той за малко не успява да защити титлата си срещу Арно Венсан.

През 2003 г. Поджиали преминава в клас 250 куб. см и става световен шампион от първия си опит. Но след това кариерата му замира. Италианецът не успя да надгради големите си успехи и затова в крайна сметка не получи шанс за участие в MotoGP.

Поради синдрома на прегаряне Погиали прекъсва за една година и окончателно прекратява кариерата си след кратко завръщане през 2008 г. От 2019 г. той отново е в падока. В екипа на Gresini той се грижи за пилотите в класовете Moto2 и Moto3.

Сега Погиали е треньор на пилотите от MotoGP Бастианини и Фабио ди Джанантонио. Това, че „La Bestia“ всъщност ще спечели откриването на сезона, е изненада дори за Погиали. Но със стартовата позиция на първия ред потенциалът вече беше загатнат.

„Най-много ми хареса как Енеа се справи със състезанието“, казва Поджиали, цитиран от „CorseDiMoto“. „Стартирахме със средна задна гума, докато Honda избра меката. Когато видя, че Биндер губи от Пол Еспаргаро, той веднага го изпревари.“

„Той разбра много добре ситуацията и успя да навакса изоставането си от секунда и половина. Очаквахме меката гума на Еспаргаро да се откаже по-рано, но това се случи едва три обиколки преди края на състезанието.“

„Енеа беше невероятна! Мечтата на Фаусто Грезини беше да започне по този начин. След годините с Aprilia той иска да се върне като независим отбор. Това беше един уникален и неповторим уикенд. Целият екип свърши фантастична работа.“

Poggiali вярва, че Бастианини ще се справи добре в правилната среда

През миналата година Бастианини все още караше за отбора Esponsorama, който вече не съществува. Сега световният шампион в Moto2 за 2020 г. трябва да се адаптира към екипа на Gresini само за няколко седмици. По принцип той познава отбора, защото през 2014, 2015 и 2016 г. караше за Gresini Moto3.

Bastianini има договор с Ducati в джоба си. Още през предходната година Алберто Гирибула му е назначен за шеф на екипажа. Три пъти е заемал второто място заедно с Андреа Довициозо. Гирибуола е и шеф на екипажа на Бастианини в Gresini тази година.

Погиали смята, че в момента в Бастиани има оптимална среда: „Атмосферата в отбора е страхотна. Смятам, че това са оптималните условия за ездач, който работи спокойно. Това е идеалната ситуация за него да се изяви по най-добрия възможен начин.“

Откриването на сезона показа, че Ducati GP21 не е задължително да бъде недостатък. Къде може да отведе пътуването на Бастианини тази година? „Определено предстоят трудни моменти, но ми хареса начинът, по който Енеа се справи с това състезание“, смята Поджиали.

„Той показа много зрялост. Никога досега не е стартирал от първа редица и се справи отлично. Много съм уверен в бъдещето.“ В различните класове Бастианини има седем победи в Гран при. Поджиали е спечелил дванадесет състезания в кариерата си в малките класове.