събота, май 11, 2024
HomeMotorsportsАлександър Албон: Би си "счупил крака" за седмото място

Александър Албон: Би си „счупил крака“ за седмото място

Александър Албон е много доволен от първата половина на сезона на Williams и знае, че състезателният екип не е очаквал да завърши седми в Световния шампионат

Със седмото място нещата за Williams вървят сравнително добре досега през този сезон във Формула 1 и Александър Албон казва, че всички в отбора биха си „издърпали крака“, за да са на такава позиция. Това е така, защото ако отборът успее да задържи тази позиция, Williams ще постигне най-добрия си резултат от 2017 г. насам, когато завърши пети. „

Оттогава те са завършвали последни във всеки друг сезон – с изключение на 2021 г., когато с малко късмет (като например изоставеното състезание на Спа и второто място на Джордж Ръсел) успяха да завършат осми, изпреварвайки Alfa Romeo и Haas. През 2022 г. те отново паднаха в края на групата, но през 2023 г. отборът направи голям скок.

„Ако трябва да съм честен, трябва да кажа, че досега това беше една наистина добра година за нас“, казва Албон, малко изненадан от самия себе си. Защото отборът всъщност продължаваше да очаква последното място, което Албон беше казал и преди откриването на сезона в Бахрейн: „Благодаря ви, че сме десетият най-бърз отбор след впечатленията от тестовите карания“, беше казал той.

Тайландецът не бе очаквал да спечели точки сам, но Албон вече бе спечелил една точка на откриването на сезона. Това нямаше да бъде светкавичен успех. Въпреки че Албон претърпя инцидент в състезанието в Мелбърн, той бе доказал конкурентоспособността на FW45, като стартира осми в квалификацията.

През този сезон Албон стигна до Q3 четири пъти, а в спринтовата надпревара в Баку завоюва най-добрата си позиция на стартовата решетка със седмо място. Връхната точка обаче дойде в Канада, когато Албон завърши силно седми, а следващият му силен резултат на Силвърстоун беше осми.

По този начин в момента Williams е на седмо място във WRC, с равни точки с Haas и пред Alfa Romeo и AlphaTauri. „Чувствам, че сме постигнали голям напредък от дебюта ни в Бахрейн досега“, радва се Албон. „Може би не толкова, колкото McLaren, но се движим в правилната посока.“

„В момента сме на седмо място в шампионата на конструкторите. Ако бяхте казали това на мен или на когото и да било в отбора в началото на годината, щяхме да се изритаме за това“, подчертава той.

„Разбира се, трябва да останем фокусирани и да продължим да работим. Но съм сигурен, че като отбор можем да използваме лятната почивка, за да се завърнем по-силни“, казва Албон.

Нещата не се развиха толкова добре за Williams наскоро в Белгия, с позиции 14 и 17, но като цяло Албон е много доволен от начина, по който е преминал сезонът, тъй като състезателният екип все пак успя да завърши три пъти на единадесето място, което означаваше също, че е много близо до спечелването на точки.

„Просто е страхотно да можеш да се бориш за точки всеки състезателен уикенд“, казва той. „И усещането, че всеки уикенд сме в този диапазон, просто повишава увереността и мотивацията на всички в отбора.“

„Бих казал, че се наслаждаваме на тези моменти и се надявам да успеем да спечелим още точки.“

Повече от седма позиция обаче вече не е възможна за Williams през 2023 г.: състезателният отбор е събрал единадесет точки, докато Алпин на шеста позиция вече е с 57.