събота, юли 27, 2024
HomeFootballХааланд и "големите игри"

Хааланд и „големите игри“

В събота следобед Ерлинг Хааланд изигра деветия си полуфинален или финален мач с фланелката на Манчестър Сити. Бройката на норвежеца е обезпокоителна

Високата лига е широко призната за най-доброто първенство в Европа. Откакто Ерлинг Хааланд премина от Борусия Дортмунд в Манчестър Сити през лятото на 2022 г., той е най-добрият голмайстор и през двата сезона, а „небесносините“ са коронясани за шампиони на Англия за трети и четвърти пореден път.

На пръв поглед 90-те гола, които е вкарал в общо 98 състезателни мача за клуба, правят критиките към норвежеца, които се появяват от време на време, да изглеждат странни. Струва си обаче да се погледне и втори път. Защото ако се вслушате в основателната част от тази критика, която се чуваше ясно и силно след загубата на финала за купата от Манчестър Юнайтед, ще разпознаете подходи, които са впечатляващо подкрепени с цифри

Фоден вкара головете за първенството

Халанд би изчезнал в „големите мачове“, според тези, които не виждат непременно 23-годишния играч като решение на дългогодишния проблем на Ман Сити да не разполага с класически централен нападател под ръководството на Пеп Гуардиола. Защото слабостите на Хааланд означават, че в отбора липсват неща, които преди бяха почти даденост. Нещо повече, не само във финала за Купата на Англия Хааланд се прибра у дома без гол след незабележително представяне

В шампионатната надпревара с Арсенал, когато Сити прие Уест Хем, серийните шампиони „трябваше“ да разчитат на попадението на Фил Фодън. Хааланд не се разписа нито при победата с 3:1 над „чуковете“, нито в двата четвъртфинални мача срещу Реал Мадрид в Шампионската лига. Дори когато Сити допусна общо пет гола на „белите“ преди година, нито един от тях не беше отбелязан от норвежеца.

За двете си години на Острова Хааланд е играл общо девет полуфинала и финала за Сити – без да отбележи нито един гол. За нападател, който редовно допринася само с управляема част за впечатляващата игра на Манчестър в атака извън головете, особено в сравнение с централните нападатели на Сити от предишните години, това е тревожна статистика. Колкото и голове да вкарва в „по-малките“ мачове