Andrich: “Σχεδόν δεν μπορείς να χτυπήσεις καλύτερα το σταυρό”

Για άλλη μια φορά, η Μπάγερ 04 Λεβερκούζεν πέτυχε ένα σημαντικό γκολ στις καθυστερήσεις. Μετά την ισοπαλία 2:2 στην Καραμπάγκ Άγκνταμ, ο Ρόμπερτ Άντριχ ήταν ευχαριστημένος με την ασίστ του, αλλά και μια υπενθύμιση

Η μυρωδιά της πρώτης φετινής ήττας της Bayer 04 Leverkusen παρέμεινε στον υγρό αέρα του Μπακού μέχρι και τις καθυστερήσεις. Η Βέρκελ, που δεν είχε παίξει καλά στο πρώτο κυρίως ημίχρονο, βρέθηκε να χάνει με 2-1. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως, ο τζόκερ Patrik Schick σηκώθηκε ψηλά και με κεφαλιά έκανε το 2-2 – και εξασφάλισε ότι η ομάδα του Xabi Alonso παρέμεινε αήττητη μετά από 90 λεπτά υπό καταρρακτώδη βροχή στο Αζερμπαϊτζάν.

Ο Ρόμπερτ Άντριχ που έδωσε την ασίστ ήταν σε αντίστοιχα καλή διάθεση στο RTL+. “Δεν νομίζω ότι μπορείς να χτυπήσεις καλύτερα τη σέντρα”, δήλωσε ο Άντριχ, ευχαριστημένος από την τέλεια σέντρα του. Παρ’ όλη την όψιμη χαρά για την ισοφάριση, ο εξάστερος, ο οποίος αυτή τη φορά έπαιξε μαζί με τον αρχισκόρερ Exequiel Palacios και όχι με το αφεντικό της μεσαίας γραμμής Granit Xhaka, δεν αγνοούσε ότι η Werkself, που άλλαξε συνολικά οκτώ θέσεις, ήταν σε μεγάλο βαθμό χωρίς ιδέες και ακόμη πιο επιρρεπής σε λάθη στο πρώτο ημίχρονο

“Πολύ αργή” και όχι αρκετά “επιθετική “

“Φυσικά και δεν ήμασταν καλοί, αλλά και η Qarabag τα πήγε πολύ καλά. Έδωσαν 120% στα πρώτα 60 ή 70 λεπτά”, ανέλυσε ο Άντριτς. Το δικό τους παιχνίδι ήταν “πολύ αργό” και όχι “αρκετά επιθετικό”. Οι αντίπαλοι, από την άλλη πλευρά, “περίμεναν τις αντεπιθέσεις, τις οποίες τους δώσαμε και σήμερα”. Ξανά και ξανά, η Μπάγερ 04 έβαλε τον εαυτό της σε μπελάδες χάνοντας την μπάλα ή κάνοντας απρόσεκτες πάσες. Ιδιαίτερα κραυγαλέα πριν από τα δύο γκολ: Πριν από το 0:1, ο Τζόναθαν Ταχ δεν επεξεργάστηκε καθαρά μια μπάλα σε συνεργασία με τον Παλάσιος, ενώ όταν η Καραμπάγκ δέχθηκε το δεύτερο γκολ, αρκούσε μια κάθετη πάσα μετά την κατάκτηση της μπάλας.

Αυτή η λανθασμένη αμυντική συμπεριφορά αντιμετωπίστηκε στην ανάπαυλα, ειδικά καθώς μια ακόμη πιο βαριά ήττα θα χειροτέρευε ακόμη περισσότερο την αφετηρία για τον επαναληπτικό. Γι’ αυτό και η στρατηγική της ομάδας για το δεύτερο ημίχρονο ήταν: “Μπορεί να μην κερδίσουμε το παιχνίδι, αλλά θέλουμε να πάμε σπίτι μας με ένα καλό αποτέλεσμα.”

Η ισοφάριση “μιλάει για το ηθικό “

Ο Jeremie Frimpong μπήκε στον αγωνιστικό χώρο αμέσως μετά την επανέναρξη, ενώ ακολούθησαν οι Xhaka και Florian Wirtz στο 58ο λεπτό. Το επιθετικό παιχνίδι της Βέρκελ έγινε πιο στοχευμένο και ο Wirtz εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος των γηπεδούχων με μια φανταστική λόμπα για να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης. Καθώς οι παίκτες της Καραμπάγκ αντιμετώπιζαν όλο και περισσότερο κράμπες, ο Σικ ήταν ο επόμενος μπαλαντέρ.

“Το γεγονός ότι καταφέραμε να κάνουμε το 2:2 λέει πολλά για το ηθικό μας”, εξήρε ο Άντριτς, αλλά επισήμανε επίσης: “Αυτό δεν πάει πάντα καλά και το ξέρουμε”. Άλλωστε, δεν ήταν η πρώτη φορά φέτος που η Βέρκελφ πέτυχε ένα καθοριστικό γκολ στις καθυστερήσεις. Ο Άντριχ γνωρίζει επίσης ότι αυτό μάλλον δεν θα συμβαίνει πάντα: “Φυσικά πρέπει να πάμε ένα βήμα καλύτερα, αλλά το ηθικό είναι και πάλι υπέρ της ομάδας”.

Η καλύτερη στιγμή για να το κάνει αυτό είναι την Κυριακή (7.30 μ.μ.) απέναντι στη Βόλφσμπουργκ ή στη συνέχεια στον επαναληπτικό εντός έδρας με την Καραμπάγκ την Πέμπτη, όταν θα παίξει για μια θέση στα προημιτελικά του Europa League.