Πολλές ευκαιρίες, χωρίς γκολ: Μονακό και PSG αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς γκολ

As Μονακό και PSG αναδείχθηκαν ισόπαλες 0-0 στην αναμέτρηση της κορυφής στο ξεκίνημα της 24ης αγωνιστικής στη Ligue 1. Και οι δύο ομάδες είχαν πολλές ευκαιρίες για να σκοράρουν

Ο προπονητής της Μονακό Adi Hütter έκανε δύο αλλαγές στην αρχική του ενδεκάδα μετά τη νίκη με 3-2 στην RC Lens. Οι Kehrer και Akliouche ξεκίνησαν στη θέση των Salisu και Zakaria.

Στην αντίπερα όχθη, ο προπονητής της PSG Λουίς Ενρίκε έκανε πέντε αλλαγές στην αρχική του ενδεκάδα από την κολακευτική ισοπαλία 1-1 με τη Σταντ Ρεν. Οι Danilo Pereira, Fabian, Lee, Dembelé και Barcola έδωσαν τη θέση τους στους Mukiele, Ugarte, Carlos Soler, Asensio και Goncalo Ramos.

Ο Ντονναρούμα σώζει την PSG από το να μείνει πίσω στο σκορ

Η Μονακό ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, με τον Ντοναρούμα να πρέπει να κάνει την πρώτη του απόκρουση απέναντι στον Μπαλογκούν στο πέμπτο λεπτό. Η PSG είχε την υπεροχή στην κατοχή της μπάλας, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τις καλύτερες ευκαιρίες. Ωστόσο, η Μονακό έβρισκε επανειλημμένα τους μάστορες της στον δυνατό Ντοναρούμα, όπως ο Μιναμίνο (16) και ο Ακλιούτσε (29).

Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν να δημιουργήσουν επικίνδυνα τέρματα, με την καλύτερη ευκαιρία να έρχεται από τον Ασένσιο (21), ο οποίος λίγα λεπτά αργότερα αποχώρησε με μυϊκά προβλήματα. Ο Mbappé, ο οποίος αντικαταστάθηκε στην ανάπαυλα, έκανε επίσης ελάχιστα πράγματα μπροστά και σώθηκε καλά από τον Singo και άλλους (41′). Η Μονακό εξαπέλυσε τελική επίθεση στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, αλλά ο Μπεν Γιεντέρ (42) και ο Ακλιούτσε (45+3) -που και πάλι δεν κατάφερε να νικήσει τον Ντοναρούμα- δεν κατάφεραν επανειλημμένα να προηγηθούν.

Η PSG άφησε επίσης το προβάδισμα να ξεφύγει

Η πρώτη ευκαιρία του δεύτερου ημιχρόνου έπεσε επίσης στη Μονακό: Το δυνατό βολέ του Ben Yedder κόντραρε μόλις στο ξύλο (58′). Αν και η σημαία σηκώθηκε σε αυτό το περιστατικό, θα ήταν θέμα για το VAR αν το γκολ είχε σημειωθεί. Η PSG έγινε πιο δυνατή ως αποτέλεσμα, εν μέρει επειδή η Μονακό μπορούσε να καταλάβει ότι οι δυνάμεις της είχαν μειωθεί.

Οι Lucas Beraldo (60′), Mukiele (62′), Barcola (67′) και Vitinha (75′) έχασαν ελπιδοφόρες ευκαιρίες. Η PSG πολιόρκησε την περιοχή πέναλτι των αντιπάλων της στα τελευταία λεπτά, αλλά δεν δημιουργήθηκαν άλλες ευκαιρίες και το παιχνίδι έμεινε τελικά χωρίς γκολ.

Η Μονακό συνεχίζει τις υποχρεώσεις της στο Τσάμπιονς Λιγκ το επόμενο Σαββατοκύριακο στην έδρα της Racing Strasbourg (Κυριακή, 15:00), ενώ η PSG επισκέπτεται την Τρίτη τη Real Sociedad San Sebastian για το Τσάμπιονς Λιγκ.