Site icon Sports of the Day

Η Μπίσεκ ως αποφασιστικός παράγοντας: Ο Ζόμερ ενοχλεί τη Ζίρκζε και διατηρεί το 17ο καθαρό φύλλο αγώνα

Συνεχίζεται η επιτυχημένη πορεία της Μίλαν: Η νίκη με 1-0 στην Μπολόνια χάρισε στην αδιαμφισβήτητη πρωτοπόρο της Serie A τη 13η σερί νίκη της σε ανταγωνιστικό παιχνίδι. Ο πρώην παίκτης της Μουνάιχ Σόμερ έχει επίσης να επιδείξει αξιόλογα νούμερα

Δεν θα αργήσει η ώρα που η Ίντερ Μίλαν θα μπορεί να συγχαίρει την κατάκτηση του Scudetto. Και ο στόχος της σεζόν με 100 βαθμούς σίγουρα δεν είναι ουτοπικός. Ένα από τα μυστικά της επιτυχίας τους είναι το αίσθημα του αήττητου που περιβάλλει τους Νερατζούρι. Το στενό 1-0 στην Μπολόνια ήταν η 13η σερί νίκη τους, ενώ η Ίντερ δεν έχει δεχθεί ούτε ένα γκολ στις εννέα από τις έντεκα τελευταίες νίκες της.

Αυτό εξηγεί και τα αξιοσημείωτα νούμερα του τερματοφύλακα Σόμερ: σε 27 παιχνίδια της Serie A, έχει κρατήσει απίστευτα 17 clean sheets. Ωστόσο, ο Ελβετός δεν αμφισβητήθηκε ποτέ πραγματικά στα πρώτα 45 λεπτά στο Renato Dall’Ara. Η Ίντερ είχε τα πάντα υπό έλεγχο και επένδυσε πολλά στο επιθετικό της παιχνίδι. Ο Αλέξις Σάντσες έκανε το πρώτο προειδοποιητικό σουτ μετά από δέκα λεπτά, πριν ο Μπίσεκ στήσει τον Νταρμιάν στα δεξιά, ο οποίος αστόχησε από δεξιά (15′).

Ο Μπαρέλα αποτυγχάνει να εκμεταλλευτεί το λάθος του Κρίστιανσεν

Θα έπρεπε να είχε γίνει το 1-0 λίγο αργότερα, αλλά ο Μπαρέλα δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το σοβαρό λάθος του αμυντικού της Μπολόνια, Κρίστιανσεν, που ντριμπλάρει μπροστά από την περιοχή του (21ο λεπτό). Οκτώ λεπτά πριν από την ανάπαυλα, ωστόσο, συνέβη: Η Ίντερ έκανε μια δυνατή κίνηση από τα αριστερά, όπου ο Μπαστόνι σήκωσε μια ψυχωμένη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι – και ο Μπίσεκ με υπέροχη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (37). Ήταν το δεύτερο γκολ στη Serie A για τον πρώην αρχηγό της εθνικής ομάδας U-21 της Γερμανίας.

Όποιος περίμενε παρόμοια εικόνα μετά την ανάπαυλα, διαψεύστηκε σύντομα. Ο Τιάγκο Μότα είχε προφανώς βρει ξεκάθαρα λόγια για να ενεργοποιήσει την ομάδα του. Μόλις τρία λεπτά μετά την επανέναρξη, ο Ποσχ ξέσπασε μπροστά, αλλά ο πρώην παίκτης της Χόφενχαϊμ έβγαλε το δυνατό δεξί του σουτ ελάχιστα αριστερά άουτ (48′).

Η Μπολόνια μοχθούσε και τα έριχνε όλα στο παιχνίδι, αλλά της έλειπε η δημιουργικότητα και η διείσδυση στο τελευταίο τρίτο. Και όταν δημιούργησε ευκαιρίες, τις ακύρωσε η ίδια: ο Ζίρκζεε, την εξέλιξη του οποίου παρακολουθεί και η Μπάγερν, το μόνο που κατάφερε από υποσχόμενη θέση ήταν να χτυπήσει τον Φράουλερ, ο οποίος ήταν οφσάιντ για να κάνει τα πράγματα χειρότερα (69′).

Ο Σόμμερ βουτάει αστραπιαία

Στο 78ο λεπτό, το γκολ της ισοφάρισης, που δεν θα ήταν άδικο, ήταν τελικά στον αέρα. Ο Ζίρκζεε είχε μεγάλη ευκαιρία μετά από ωραίο κούνημα στο μισό αριστερό μέρος του πέναλτι, αλλά ο Σόμερ βούτηξε αστραπιαία για να αποτρέψει το ενδέκατο φετινό γκολ του Ολλανδού στη Serie A

Στο τέλος, παρέμεινε μια μάλλον κολακευτική νίκη με 1:0 για την Ίντερ, η οποία μοιάζει ασταμάτητη. Ούτε καν στην πρώτη κατηγορία; Για την Τετάρτη (21:00) είναι προγραμματισμένος ο επαναληπτικός αγώνας της 16ης αγωνιστικής στην έδρα της Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία το Σάββατο ντράπηκε στο Κάντιθ (0:2). Η Μπολόνια, η οποία υπέστη ένα ακόμη πλήγμα μετά από έξι σερί νίκες, ταξιδεύει στη συνέχεια στην Έμπολι την Παρασκευή (8.45μμ).