Εστίαση στα κόρνερ: Η Λίβερπουλ κοντράρει τη Μαν Σίτι και υπερασπίζεται την 1η θέση

Η ΠΑΕ Λίβερπουλ δυσκολεύτηκε αρχικά μετά τη νίκη της Μάντσεστερ Σίτι το μεσημέρι, αλλά επικράτησε με 3-1 της ουραγού Μπέρνλι μετά από ένα στραβοπάτημα λίγο πριν τη διακοπή.

Το γεγονός ότι οι δύο αντίπαλοι προέρχονται από διαφορετικές άκρες του βαθμολογικού πίνακα δεν φάνηκε αρχικά στο Anfield Road – και έτσι έμεινε για αρκετή ώρα. Η Μπέρνλι πίεσε τους “κόκκινους” ψηλά στο γήπεδο και διατάραξε το επιθετικό τους παιχνίδι σχεδόν σε κάθε φάση. Η ομάδα του προπονητή Βίνσεντ Κομπανί μπήκε με πολλή ενέργεια.

Η πρώτη ευκαιρία σε ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο ήρθε στην πραγματικότητα από την πλευρά του υπογείου: ο Amdouni ανέτρεψε τον van Dijk στην περιοχή του πέναλτι, αλλά στη συνέχεια ο Kelleher, που αντικατέστησε τον άρρωστο Alisson, βγήκε εγκαίρως (10ο λεπτό). Η Λίβερπουλ αντεπιτέθηκε με μακρινά σουτ. Αυτό οφείλεται και στο γεγονός ότι η ισχυρή άμυνα της Μπέρνλι δύσκολα επέτρεψε στους “κόκκινους” να διασπάσουν

Οι Κόρνερς λύνουν τα μάγια

Η LFC χρειαζόταν ένα τετ-α-τετ, όπως ακριβώς είχε κάνει η Μάντσεστερ Σίτι στο μεσημεριανό παιχνίδι. Ο τερματοφύλακας Trafford εκτίμησε λάθος ένα κόρνερ και ο Diogo Jota έπιασε την κεφαλιά πίσω του (31′). Αλλά οι φιλοξενούμενοι μπορούσαν να κάνουν το ίδιο – και ο Kelleher δεν χρειάστηκε καν να κάνει λάθος εκτίμηση: ο O’Shea πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης από κόρνερ στις καθυστερήσεις (45.+1).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Κλοπ ήταν πιο συγκεντρωμένη και κυρίαρχη. Κυρίως πήγαινε προς μία κατεύθυνση. Οι Κόκκινοι ήξεραν πώς να εκμεταλλευτούν τη βελτιωμένη τους απόδοση: Ο Λουίς Ντίαζ με κεφαλιά έστειλε τη σέντρα του αναπληρωματικού Έλιοτ στο πρώτο δοκάρι (52′).

Ο Φοφανά αστοχεί δύο φορές

Η Μπέρνλι δεν ήταν πλέον σε θέση να κρατήσει την πρωτοπόρο ομάδα. Το πρώτο ημίχρονο είχε προφανώς καταβάλει τον φόρο του. Η Λίβερπουλ διαχειριζόταν ενεργά το παιχνίδι – αλλά ξαφνικά έγινε απρόσεκτη μετά από λίγο περισσότερο από μία ώρα. Αφού έχασε τη μπάλα στην περιοχή του, ο πρώην επιθετικός της Ένωσης, Fofana, είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες μπροστά από τον Kelleher. Έχασε και τις δύο (64′, 67′).

Το παιχνίδι πήγαινε ξαφνικά μπρος-πίσω και ένα τέταρτο πριν από το τέλος ήταν λίγο πολύ ανοιχτό. Ωστόσο, η Λίβερπουλ έγινε πιο επικίνδυνη σε αυτή την ανταλλαγή χτυπημάτων (Κουάνσα, 72′) – αν και χρειάστηκε άλλο ένα κόρνερ για το επόμενο γκολ: ο Έλιοτ έκανε και πάλι μια κατάσταση αιχμηρή, ο Ντάργουιν με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3:1 (79′). Ο Ουρουγουανός έχασε ένα ακόμη πιο ξεκάθαρο αποτέλεσμα όταν βρέθηκε ελεύθερος μπροστά από το Trafford (90.+5).

Η Λίβερπουλ με την εντός έδρας νίκη της υπερασπίστηκε την πρώτη θέση στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα – δύο βαθμούς μπροστά από την πρωταθλήτρια ManCity. Ωστόσο, οι “Σκάιμπλουζ” έχουν παίξει ένα παιχνίδι λιγότερο.