Heat печелят първия мач: Бътлър отново е отличен

Маями Хийт спечелиха първия полуфинален мач срещу Бостън Селтикс. При победата със 118-107 (54-62) във вторник вечерта (местно време) Джими Бътлър отново се отличи с 41 точки, наред с други.

Решаващ фактор беше третата четвърт, в която Маями превърна изоставането си от 8 точки в преднина от 17 точки. В мача-реванш от финалите на конференцията преди две години Селтикс трябваше да започнат без двама основни играчи. Ал Хорфорд е в протокола на лигата за корона, а Маркъс Смарт е контузил крака си в решителния седми мач от пресявките срещу Милуоки Бъкс. Все пак Селтикс водеха на почивката след силно първо полувреме.

Второто полувреме започна със серия от 10:1 за Heat. В продължение на седем минути Бостън не вкара кош от игралното поле. Даниел Тайс, който вкара 8 точки за почти 20 минути игра, направи една от най-добрите сцени на Селтикс през периода със силен блок срещу Дуейн Дедмон.

За разлика от него Джейсън Тейтъм (29 точки) си позволи шест загуби на топка само в тази четвърт. „Джими просто вдъхнови всички в третата четвърт“, каза треньорът на Хийт Ерик Споелстра. Бътлър добави: „Не ме интересува дали сцената е малка или голяма. Просто си върша работата.“

В последната четвърт Бостън не успя да се доближи решително, включително и защото Бътлър, в частност, винаги имаше готов отговор, както в нападение, така и в защита.

Вторият мач от най-добрата серия ще се проведе отново в Маями в петък вечер. Във финала на Западната конференция „Голдън Стейт Уориърс“ ще срещне „Далас Маверикс“ с Лука Дончич и германския национал Макси Клебер в сряда вечерта (местно време).