МотоԌР Херес: Баня е на полпозишън за рекордно време – Маркес на втора редица

Франческо Баня празнува първия си полпозишън за сезона в MotoGP на Херес – Фабио Куартараро и Алейш Еспаргаро на първа редица – Алекс Ринс отново се провали в Q1

Преди седмица в Портимао той трябваше да стартира от задната част на стартовата решетка. В квалификациите на Херес Франческо Баня се завърна по впечатляващ начин и спечели първия си полпозишън за сезона на MotoGP през 2022 г.

Ездачът на Ducati постави нов рекорд на пистата с най-добро време от 1’36.170, като не остави никакъв шанс на конкуренцията. Фабио Куартараро (Yamaha) трябваше да се задоволи с второто място, изоставайки с 0,453 секунди. Алейш Еспаргаро (Aprilia) отново се класира на първа редица на стартовата решетка на трета позиция.

„Наистина съм щастлив, защото работихме много добре този уикенд“, обобщи пилотът, който нарани рамото си в Портимао. „Поглеждайки назад, съм щастлив, че успях да се състезавам в Портимао. Защото благодарение на това състезание отново намерих усещането си, че мога да натискам.“

Куартараро дебне със силно състезателно темпо

Той е подобаващо уверен за състезанието: „Темпото ми в FT4 също беше доста добро. Това е наистина добър ден за нас.“ Въпреки това Куартараро също имаше такъв. „Това е чудесна стартова позиция за утрешния ден“, казва той за второто място на стартовата решетка.

„Пеко“ беше непобедим в квалификациите днес. Той беше с половин секунда по-бърз от всички останали. Така че това трябва да е била наистина силна обиколка. Що се отнася до мен, темпото ми беше много добро в FT4. Мисля, че сме добре подготвени за състезанието и това е най-важното. Много съм уверен в себе си.“

Алеиш Еспаргаро също посочва: „Много съм щастлив, защото още от първата обиколка в петък имам много добро усещане тук.“ На първия ред той бавно се превръща в редовен участник. „Направих луда обиколка в квалификацията. Буквално трябваше да изключа мозъка си, за да стигна до първия ред!“

Някои големи имена вече са представени в Q1

Премиерният клас намери най-добрите условия за своята квалификационна сесия в събота следобед. Термометърът се покачи до 27 градуса на въздуха и 46 градуса на асфалта.

В Q1 Йохан Зарко (Pramac-Ducati), Алекс Ринс (Suzuki), Пол Еспаргаро (Honda) и заводските пилоти на КТМ вече се бореха за класиране напред. Както обикновено обаче, само двамата най-бързи състезатели влязоха в Q2.

Този път това бяха две Ducati. Зарко постигна най-добро време в последната обиколка на сесията. Дебютантът в MotoGP Марко Безеки от екипа на VR46 изпревари останалата част от конкуренцията и въпреки катастрофата напредна с още една обиколка на второ място. Пол Еспаргаро изостана само с три хилядни от темпото, за да премине в Q2.

Маркес търси бързо задно колело

Битката за полпозишъна се проведе без пилота на Honda. В Q2 световният шампион Куартараро поведе с първо най-добро време, докато Хорхе Мартин (Pramac-Ducati) катастрофира в началото и трябваше да премине на втория си мотоциклет. Марк Маркес (Honda) се закачи за задното колело на Баня и първоначално зае пето място.

При втория пробег Маркес избира за референция Куартараро. Последният бе изместен в класирането от Баня, който поведе с известна разлика. Въпреки че Куартараро също успя да се подобри отново, разликата остана ясна.

В края на състезанието Алейш Еспаргаро се изкачи на трето място и измести Милър от първата редица. Марк Маркес, който в един момент беше четвърти, се върна на пето място. Зарко завърши втората редица на шесто място. Той вече беше на една секунда от времето на полпозишъна.

Rins и всички KTM не успяха да влязат в Q2

Такааки Накагами (LCR-Honda) завърши седми в квалификацията, следван от Безеки и Жуан Мир (Suzuki), който не успя да атакува след катастрофа. Мартин завърши десети в резултат на ранната си катастрофа. Енеа Бастианини (Gresini-Ducati) също катастрофира, а Маверик Винялес (Aprilia) се нареди зад него.

Квалификацията за Ринс и Биндер приключи още в Q1 с 14-о и 15-о място на стартовата решетка, докато Франко Морбидели (Yamaha), Фабио Ди Джанантонио (Gresini-Ducati) и Реми Гарднър (Tech-3-KTM), който катастрофира в края на състезанието, не успяха да преминат шестата редица.

Тестерът на Honda Щефан Брадл ще стартира в 200-ата си Гран при от 20-а позиция. Германецът финишира зад Лука Марини (VR46-Ducati) и пред Мигел Оливейра (KTM) в квалификациите. Последният първо трябваше да изчака известно време в бокса заради технически проблеми в Q1 и в крайна сметка се закова на 20-о място.

Само четирима пилоти се представиха по-зле: Алекс Маркеу (LCR-Honda), Андреа Довициозо (RNF-Yamaha), тестовият пилот на Aprilia Лоренцо Савадори и Дарин Биндер (RNF-Yamaha) заеха местата от 22-о до 25-о на стартовата решетка на Херес.