Женският баскетболен отбор на САЩ печели единадесети златен медал от Световната купа

Женският баскетболен отбор на САЩ оправда ролята си на фаворит и спечели единадесетия си златен медал от Световната купа. Домакините от Австралия също завършиха турнира с медал.

Рекордните победители от САЩ победиха Китай с 83:61 на финала в Сидни и триумфираха за четвърти пореден път. По този начин олимпийските шампиони нямат загуба в 30 мача на Световното първенство.

След демонстрацията в полуфиналите срещу пренатоварените канадки (83:43) отборът на САЩ около звездата Бриана Стюарт имаше леки проблеми с Китай в „Супердом“ само в началото. След почивката Келси Плъм даде първата 20-точкова преднина (63:43/29-ата минута), а още в началото защитниците около топ реализаторката А’я Уилсън (19 точки) направиха нещата ясни. Плам вкара 17 точки.

Най-много участия в Световната купа: Джаксън поставя рекорд

Преди финала Австралия си беше осигурила бронза с победа над Канада с 95:65 в малкия финал. Лорън Джаксън, която подобри рекорда на бразилката Жанет дос Сантос Аркаин с 43-тото си участие на Световната купа, беше най-резултатна за домакините с 30 точки. След мача 41-годишната състезателка прекрати кариерата си с фланелката на Opals.