Site icon Sports of the Day

Шпорите празнуват историческа победа в дербито с опустошения Арсенал

В дербито с Арсенал Тотнъм спечели важни три точки в борбата за Шампионската лига. Само една точка дели „шпорите“ от градските им съперници на четвърто място.

Треньорът на „шпорите“ Антонио Конте направи една промяна на позицията след равенството 1:1 в Ливърпул, като пусна Санчес вместо Ромеро в тройката. Треньорът на Арсенал Микел Артета не направи промени в сравнение със загубата от Лийдс с 2:1.

Kane cool from the spot

В дербито, което беше разгорещено от самото начало, и двата отбора веднага осъзнаха какъв е залогът. Въпреки съответно интензивната начална фаза, първоначално липсваше опасност за гол. Първото вълнение в близост до вратата дойде след 20 минути, когато Сон падна в наказателното поле срещу Седрик и съдията Пол Тиърни посочи бялата точка. Кейн изпълни дузпата, което не мина без спорове, и отбеляза гол, за да поведе (22-ра минута).

Холдинг излита преди почивката

Spurs продължиха да оказват натиск и в 33-ата минута отново се възползваха от несръчността на защитата на артилеристите в лицето на Холдинг: след дълга топка той провери Сон в офсайд и беше изгонен с жълт картон. Ключова сцена, която домакините последваха с втори гол и трети удар за Арсенал чрез Кейн само четири минути по-късно (37.). Артилеристите обаче се възстановиха преди почивката и създадоха най-добрия си шанс при малшанс чрез Нкетиах, срещу когото Лорис осигури преднина от 2:0 (43-и).

Малко след почивката Сон премахна всички съмнения и само след 69 секунди вкара за 3:0 – 21-ия си гол за сезона – и реши мача. След това Тотнъм намали оборотите, което даде възможност на гостите да изравнят резултата, но Сака пропусна (51-ва минута). Дори в административен режим обаче „шпорите“ останаха опасният отбор и на няколко пъти пропуснаха да вкарат четвърти гол чрез Емерсон Роял (59-и) и Сон (63-и).

Бойката за висшия пилотаж набира скорост

В заключителната фаза двата отбора сякаш бяха постигнали съгласие за резултата. Резултатът остана 3:0 за Тотнъм, който с победата се доближи на една точка от „артилеристите“ на първото място в Шампионската лига и отбеляза най-високата си победа в дербито в ерата на Висшата лига.

Тотнъм може да продължи напред срещу ФК Бърнли в 13:00 ч. в неделя, преди вече отпадналият Норич да го очаква в последния ден. Артилеристите пътуват до Нюкасъл в понеделник (21:00 ч.) преди домакинския мач срещу Евертън да сложи край на сезона. При победа в дербито отборът на Артета можеше да си осигури първия билет за Шампионската лига от 2016/17 г. насам, но сега всичко е наред.