четвъртък, март 28, 2024
HomeBundesligaКоман: Липсват финалните щрихи на диаманта

Коман: Липсват финалните щрихи на диаманта

Никой в „Байерн“ не блестеше истински през изминалата втора половина на сезона. Французинът обаче поне не отсъстваше напълно, поради което Кингсли Коман е включен в треньорския екип. Липсва прецизност в последната третина на атаката.

При загубата с 2:1 срещу Дания, когато националният треньор Дидие Дешан изпробва някои нови играчи, Кингсли Коман беше на пейката за 90 минути. Както и Килиан Мбапе и Карим Бензема. След това баварският нападател се завърна в стартовата единайсеторка за двете равенства 1:1 срещу Хърватия и Австрия. Затова статутът му в отбора е ясен: той не е кандидат за тест, а една от звездите на страната си – и един от най-добрите офанзивни играчи в Бундеслигата.

Въпреки че ФК Байерн изигра слаба втора половина на сезона, никой не блестеше с нищо. Но, както казват и отговорните лица на „Зебенер Щрасе“, Коман беше един от малкото играчи, заедно с Роберт Левандовски и Мануел Нойер, които се представяха на моменти. Благодарение на него мюнхенци не изглеждаха още по-зле в Шампионската лига, отколкото вече бяха. В крайна сметка 26-годишният футболист предотврати срама с изравнителния си гол в последната минута в първия мач от 16-ия кръг в Залцбург и спаси баварците си от изоставане със сензационно спасяване във втория мач срещу австрийците. Той със сигурност не беше и основният виновник за провала на мюнхенци в двете вечери на четвъртфинала с Виляреал.

Той отдавна е спечелил вътрешната надпревара срещу Гнабри и Сане

В Бундеслигата той има средна оценка от 2,93 в 21 и 15 от тези участия, с шест гола и три асистенции. Тези девет точки са твърде малко за класа му. Въпреки това той отдавна е спечелил вътрешната надпревара за стартовите позиции срещу конкурентите си Серж Гнабри и Лерой Сане. Лявата страна в офанзивен план е негова. И това би трябвало да остане така и през следващите години – в крайна сметка през зимата Коман и мюнхенските ръководители се договориха за сътрудничество до 2027 г. с нов петгодишен договор. Знак за положението му в клуба. И да не забравяме: Това, което почти не се забелязва с оглед на седемте му години, опита му и всички титли с рекордьорите на Германия, е неговата възраст. Коман е само на 26 години и е избор номер едно на треньора.

По-уверен, но: липсва прецизност

Когато играта на мюнхенци отдясно в нападение беше много спокойна, особено през втората половина на сезона, лявото крило редовно беше в центъра на вниманието благодарение на Коман. Куките му, с които оставя противниците си да стоят в редица, са почти уникални. Така или иначе е бърз, а в последната третина изглежда по-уверен след победния си гол във финала на Шампионската лига през 2020 г. Коман търси по-често финала. Това, което липсва, е прецизност – точно както при последните преминавания. Той ще работи върху този недостатък. Това ще бъде последното шлифоване на атакуващия диамант в „Байерн“.