Site icon Sports of the Day

Дяволски грижовният Меслиер зашеметява Ливърпул, когато Лийдс записва изненадваща победа на Анфийлд

Лийдс Юнайтед постигна изненадваща победа с 2:1 над Ливърпул на „Анфийлд“, най-вече благодарение на вратаря Месиер.

Червените си бяха осигурили място в последния 16-и кръг на Шампионската лига с победа с 3:0 в Амстердам през седмицата – и сега искаха да завършат успешната си седмица с още една победа срещу Лийдс, който се намираше в слаба форма. Юрген Клоп направи само една смяна, като Тиаго бе финият полузащитник пред Хендерсън, който остана на пейката.

Лийдс, който пътуваше до Анфийлд в серия от осем мача без победа и претърпя четвърто поредно поражение в загубата с 3:2 от Фулъм, направи три промени под натиска на треньора Джеси Марш: Айлинг, Грийнууд и Синистър (травма на крака) бяха заменени от Кристенсен, Адамс и Съмървил – и скоро ликуваха, тъй като играта започна да върви по пътя на 17-ата страна. Мачът започна да се развива в полза на 17-ия отбор, което се дължи на неприятно неразбирателство от страна на „червените“.

Плоска върху пух

Какво се случи? Гомес спечели топката отдясно, след което беше лесно притиснат от Ааронсон и искаше да подаде назад към Алисон. Но Алисон вече беше излязъл, така че пасът на Гомес отиде напълно в панталоните и по-скоро се превърна в шаблон за Родриго Морено – 1:0 (4.).

Червените владееха много повече топката, но това се оказа проблем, защото Лийдс бе лишил отбора на Клоп от една от най-силните му страни – изключително високата контрапреса. Тя почти не съществуваше, защото белите почти никога не бяха на топката. Юнайтед също така направи терена тесен, защитаваше се с много сърце и бягане – и въпреки това допусна изравнителен гол.

Една грешка беше решаваща и за този гол: Меслиер пропусна да пресече топката на Александър-Арнолд от десния ъгъл на наказателното поле – и веднага получи наградата си: Робъртсън намери Салах, който вкара технически труден гол от близко разстояние за 1:1 (14-ата минута).

Дива фаза с много шансове

След изравнителния гол последва фаза, в която нещата станаха доста диви. Особено Ливърпул играеше небрежно и имаше късмет, че Лийдс не пое отново инициативата. Юнайтед имаше шансове, но Ааронсон удари напречната греда (20-и), а Харисън не успя да преодолее Алисон (21-и).

От другата страна Кристенсен спаси силен удар на Салах (31-ви), Меслиер имаше предимство при единоборство с Дарвин (32-ри), а отбитата топка на Робъртсън мина встрани от вратата (45-ти).

Удар: Роберто Фирмино и Мо Салах (ми.) се радват на 1:1.

Liverpool увеличава натиска

Клоп не беше доволен от представянето на отбора си през първото полувреме, но германският треньор не направи никакви промени на полувремето – само за да види как подопечните му се объркват. Имаше много проблеми в играта напред и домакините почти не успяваха да създадат опасност.

Това обаче щеше да се промени, тъй като след изтичането на час „червените“ увеличиха темпото и създадоха няколко първокласни шанса чрез Робъртсън (61-ви), Дарвин (66-ти) и резервата Хендерсън (69-ти), но стражът на Лийдс Меслиер не бе преодолян. В заключителните етапи Ливърпул беше доминиращият отбор, но времето му изтече и Лийдс удържа равенството.

„Белите“ можеха да разчитат и на вратаря Меслиер, който опази Дарвин (79-ата минута) и Роберто Фирмино (82-ата минута), а резервата Бамфорд пропусна това, което можеше да бъде най-добрият шанс за гостите, когато направи невероятна грешка в преценката си да стреля от 15 метра в централна позиция.

Но все пак трябваше да има щастлив край за аутсайдерите: След като Меслиер бе на мястото си срещу Салах (86-и) и Фирмино (88-и), резервата Гнонто бе само наполовина придружен отляво. След това той вкара топката в игралното поле, където Бамфорд подаде за Сомервил. Не му отне много време, за да вкара топката в мрежата и да отбележи победата с 2:1 (89-ата минута).

По този начин ФК Ливърпул се препъна за пореден път в лигата и остава заклещен в сивата половина на таблицата. Във вторник обаче „червените“ ще могат да се поправят у дома в Шампионската лига в сблъсъка на върха срещу Наполи – и евентуално дори да заемат първото място в група А. Въпреки това ще е необходимо малко футболно чудо, за да може Ливърпул да обърне поражението си с 4:1 в първия мач и да свали от трона намиращите се във форма италианци (13 поредни победи).

Следващото събитие в лигата е в неделя (17.30 ч.) в Лондон, когато пътуват до Тотнъм Хотспър. От друга страна, Лийдс има домакински мач срещу Борнемут ден по-рано (16:00 ч.).